واریس صورت بعلت افزایش سن، تغییرات هورمونی، استرس و …

اگرچه رگ‌های واریسی می‌توانند در هر نقطه از بدن ظاهر شوند، اما اغلب در صورت مشاهده می‌شوند. مهم نیست سن فرد چقدر باشد، رگ‌های واریسی در صورت ممکن است در هر کسی بدون توجه به سن او ظاهر شود، اما ممکن است برخی از افراد بیش از سایرین دچار این ظاهر رگ‌ها شوند.

وقتی تغییری در ظاهر شما رخ می‌دهد که برایتان خوشایند نیست، می‌تواند بر اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد، به ویژه هنگامی که این تغییر در صورت شما باشد. کاهش اعتماد به نفس می‌تواند بر نوع تعامل شما با دیگران، چه در هنگام مصاحبه شغلی و چه در روابط و فعالیت‌های اجتماعی‌تان تأثیر منفی بگذارد. با وجود جراحی زیبایی به عنوان یک گزینه‌ی درمانی جهت رهایی از رگ‌های واریسی در صورت، دیگر نباید از وارد شدن در میان عموم و جامعه، به خاطر وجود رگ‌های واریسی در صورتتان، اجتناب کنید.

شناسایی رگ‌های خونی شکسته و ترکیده در صورت، کار دشواری نیست. سؤال این است که وقتی آن‌ها را شناسایی کردید، آن‌وقت چه کاری باید انجام دهید؟ همان‌طور که مشاهده می‌شود، بسته به علت اصلی بروز رگ‌های واریسی، برخی از این رگ‌ها به‌طور خود به خودی ناپدید می‌شوند درحالی‌که برخی دیگر برای همیشه باقی می‌مانند.

اگر برای مدتی صبر کرده‌اید تا رگ‌های واریسی از روی پوستتان ناپدید شوند و بهبود یابند، اما ظاهر این رگ‌ها همچنان باقی مانده است، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. یک پزشک متخصص می‌تواند رگ‌های عنکبوتی را بررسی کرده و علت اصلی آن‌ها را تشخیص دهد. اگر رگ‌های واریسی ظاهر شده مربوط به یک بیماری زمینه‌ای باشد، پزشک می‌تواند درمان‌هایی را برای بیماری زمینه‌ای‌تان در نظر بگیرد که این درمان می‌تواند رگ‌های واریسی‌تان را نیز کاهش دهد. اگر رگ‌های واریسی کاملاً جنبه‌ی ظاهری و زیبایی دارند، پزشک می‌تواند به شما در یافتن یک گزینه‌ی درمانی صحیح که می‌تواند شامل داروهای تجویز شده یا روش‌های درمانی مانند لیزر باشد، کمک کند

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی درمان واریس صورت و یا رزرو نوبت در مطب دکتر مهدی کریمی با شماره تلفن‌های 0212225452002122254144  تماس حاصل فرمایید.

علت واریس صورت 


علت واریس صورت

برخی از دلایل ایجاد رگ‌های واریسی در صورت عبارت‌اند از:

 • ژنتیک: افرادی که در بین اعضای خانواده خود، شخصی با رگ‌های واریسی دارند، شانس بیشتری برای ابتلا به این عارضه را دارند.
 • تغییرات آب و هوایی: تغییرات چشمگیر آب و هوایی می‌تواند بر گردش خون شما تأثیر بگذارد و باعث برافروختگی پوست صورت شود. رگ‌های خونی شما ممکن است ترکیده و باعث ظهور رگ‌های واریسی شود.
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: آسیب ناشی از آفتاب می‌تواند رگ‌های خونی شما را بزرگ‌تر کرده و آن‌ها را به پوست نزدیک کند.
 • بارداری: در زمان بارداری، تغییرات هورمونی نیز می‌تواند باعث شکستن و ترکیدن رگ‌های خونی شود. بسیاری از زنان متوجه می‌شوند که رگ‌های واریسی مربوط به بارداری معمولاً پس از زایمان از بین می‌روند.
 • تغییرات فشار: تغییرات شدید و ناگهانی فشار ممکن است باعث ترکیده شدن رگ‌های کوچک شود. استفراغ کردن یا یک عطسه فوق‌العاده شدید می‌تواند باعث این تغییر در فشار شود.
 • روزاسه: روزاسه و بیماریهای التهابی پوستی مرتبط با آن مانند اگزما گاهی در ایجاد رگ‌های واریسی نقش دارند. به این دلیل که چنین شرایطی منجر به تحریک و گشاد شدن ناحیه می‌شود و در این صورت، فشار اضافی به رگ‌ها و مویرگ‌های کوچک در ناحیه صورت وارد خواهد شد.
 • محرک‌های محیطی: آلاینده‌های محیطی یا برخی مواد شیمیایی می‌توانند باعث آسیب به پوست شده و رگ‌های خونی ظاهری معلوم‌تر و برجسته‌تر پیدا خواهند کرد.
 • آسیب‌ها: آسیب‌هایی که به سر وارد شده و باعث کبودی می‌شوند، می‌توانند باعث ترکیده شدن رگ‌های خونی گردند. پس از بهبود کبودی، معمولاً رگ‌های خونی نیز بهبود می یابند.
 • مصرف الکل: الکل می‌تواند رگ‌های خونی را به‌طور موقت گشاد کند. مصرف مکرر الکل می‌تواند منجر به قرمزی پوست صورت و ترکیدن و شکسته شدن رگ‌های خونی برای مدتی طولانی‌تر شود.
 • سن: یکی از دلایل اصلی ایجاد رگ‌های کوچک آبی یا بنفش بر روی صورت، بالا رفتن سن است. با افزایش سن، رگ‌ها و پوست شما ضعیف شده و این امر باعث آسیب‌پذیری بیشتر آن‌ها در برابر ظاهر شدن این نوع رگ‌ها می‌شود.
 • عواملی در سبک زندگی: هنگامی که برای مشاوره و درمان برای رگ‌های واریسی و عنکبوت بر روی صورت خود به پزشک مراجعه می‌کنید، پزشک در مورد عوامل مختلفی در سبک زندگی از شما سؤال خواهد کرد. نمونه‌هایی از این عوامل در سبک زندگی، ورزش نکردن و استرس بیش از حد است. خستگی چشم و بی‌خوابی نیز می‌تواند در ظاهر شدن رگ‌های واریسی در صورت نقش داشته باشد.

درمان رگ‌های واریسی و یا بیرون زدن رگ‌های صورت 


درمان رگ‌های واریسی و یا بیرون زدن رگ‌های صورت

پنج روش برای درمان و کاهش دادن ظاهر رگ‌های واریسی در صورت عبارت‌اند از:

کانسیلر 

اگر مویرگ‌های شکسته در صورت شما بسیار اندک باشد یا در مکان مشخصی از صورت نباشد، استفاده از کانسیلر با کیفیت ممکن است کافی باشد.

کرم‌های ویتامین  A

 کرم‌های ویتامین A با ایجاد کلاژن در قسمت درم پوست و به حداقل رساندن ظاهر رگ‌های واریسی، این رگ‌های موجود در صورت را کمرنگ‌تر می‌کنند.

الکتروکوتر و رادیو فرکانسی

الکتروکوتر و رادیو فرکانسی روش‌های ارزان قیمتی هستند که برای تبخیر کردن مویرگ‌های شکسته و قرمز در صورت استفاده می‌شود. در هر دو روش، یک شی نوک تیز سوزن مانند، با دقت به سمت مویرگ برده می‌شود و به آن می‌رسد و عروق گشاده شده را تبخیر می‌کند. انجام این روش ممکن است کمی ناخوشایند باشد، اما سریع است و احتمال ایجاد زخم بسیار کم است. این دو تکنیک می‌توانند به راحتی ریزترین رگ‌هایی را درمان کنند که با اسکلروتراپی یا لیزر قابل درمان نیستند.

لیزر

اغلب برای درمان رگ‌های عنکبوتی و واریسی در صورت، از لیزر یا IPL (نور شدید پالسی) استفاده می‌شود. در روش لیزر درمانی، از یک پرتوی نوری برای بستن رگ‌ها و حل کردن آن‌ها استفاده می‌شود. این روش‌های درمانی رگ‌ها را گرم می‌کنند و می‌توانند منجر به تخریب غدد تعریق شوند. در افرادی که پوست تیره دارند، درمان‌های لیزری باید با احتیاط استفاده شود زیرا می‌توانند ملانین رنگی موجود در پوست را از بین ببرند. این خطر با تعداد جلسات لیز درمانی ارائه شده افزایش می‌یابد. برای درمان مویرگ‌های واریسی در صورت ممکن است یک تا سه جلسه لیزر درمانی لازم باشد و ممکن است هزینه بالایی را نیز در بر داشته باشد. درمان با لیزر کمی دردناک است. این درد اغلب به صورت یک احساس خراشیدن و ضربه زدن با یک کش لاستیکی بر روی پوست توصیف می‌شود. بعد از جلسات ممکن است مقدار کمی کبودی وجود داشته باشد.

اسکلروتراپی 

اسکلروتراپی یک روش کم تهاجمی است که شامل تزریق آب نمک یا یک محلول شیمیایی به داخل ورید است که ورید سفت شده و سپس از بین می‌رود. اسکلروتراپی یک راه حل عالی برای رگ‌های عنکبوتی صورت است که اندازه آن‌ها بزرگ‌تر است.

پیشگیری 


در اینجا به چند روش برای پیشگیری از واریس صورت اشاره می‌کنیم:

 • هنگام شستشوی صورت، ملایم رفتار کنید.
 • قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، کرم ضد آفتاب به صورت خود بزنید.
 • هرگونه منبع التهاب پوستی مانند آکنه و روزاسه را به سرعت درمان کنید.
 • برای بهبود گردش خون و توان عروقی، به‌طور منظم ورزش کنید.
 • از وارد آمدن ضربه و جراحت به پوست خودداری کنید
 • از وارد آمدن فشارهای مداوم بر روی صورت خودداری کنید
 • از هرگونه گرمای شدید خودداری کنید. خواه از گرمی هوا، سونا یا آبگرم باشد، اگر مستعد ایجاد رگ‌های واریسی در صورت هستید، گرمای شدید برای شما خوب نیست.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره درمانی رایگان