درمان رگ ها و عروق واریس با لیزر روشی است که از فناوری لیزر برای درمان بیماری‌ها یا مشکلات مربوط به عروق و رگ‌ها یا برای اهداف پزشکی یا زیبایی یا هر دو استفاده می‌کند. رگ‌ها نقش مهمی در بدن دارند. خون از طریق رگ‌ها و از قلب پمپ می‌شود، و از راه رگ‌ها به قلب باز می‌گردد. با این حال، گاهی اوقات، رگ‌ها متورم می‌شوند و منجر به ایجاد رگ‌های واریسی می‌شوند که بیشتر در ران یا ساق پا مشاهده می‌شود.

اگرچه گزینه‌های جراحی برای درمان واریس در دسترس است، اما بیشتر مردم مایل به انجام عمل جراحی برای یک بیماری که زندگی آن‌ها را تهدید نمی‌کند، نیستند. از این رو نیاز به گزینه های درمانی می‌باشد که کمتر تهاجمی است. اینجاست که درمان رگ ها و عروق واریس با لیزر وارد می‌شود.

رگ‌های واریسی چیست؟


رگه‌ای واریسی زمانی ایجاد می‌شوند که دریچه های موجود در رگ های شما به درستی کار نکنند. ایجاد اختلال در این دریچه ها باعث می‌شود تا خون به جای اینکه از پاهایتان به قلب شما منتقل شود، در قسمت پایین بدن و در پاها جمع شود. این علائم قابل مشاهده بیماری واریس همراه با رگ‌های سطحی کوچکتر و معروف به رگه‌ای عنکبوتی است. حتی اگر نشانه های واضحی از بیماری وریدی نداشته باشید ، ممکن است علائم دردناکی را تجربه کنید که می‌تواند بر زندگی روزمره شما تاثیرگذار باشد. درک این نکته مهم است که این علائم قابل مشاهده و علائم غیر قابل مشاهده، هر دو نشانه بیماری زمینه‌ای هستند.

بیماری واریس چگونه به نظر می‌رسد؟ 


بیماری واریس چگونه به نظر می رسد؟

با تجمع خون در پاها در اثر وجود اختلال در دریچه‌های موجود در رگ‌های پا، رگ‌ها متورم و پیچ خورده می‌شوند. آن‌ها ممکن است در ابتدا قابل مشاهده و تشخیص نباشند. با این حال، با گذشت زمان آن‌ها می‌توانند برجسته تر شوند. رگه‌ای واریسی می‌توانند به عروق بزرگ، طناب دار یا شکوفه‌ای که در قسمت‌های مختلف پاهای شما به بالا و پایین می روند، تبدیل شوند. اگرچه آن‌ها می‌توانند در هر نقطه از بدن توسعه یابند، واریس معمولاً در ران‌ها، ساق پاها یا مچ پا ایجاد می‌شود. این رگ‌ها همچنین ممکن است تغییر رنگ پیدا کنند که می‌تواند به زخمی آهسته یا غیر قابل بهبود تبدیل شود که به زخم وریدی نیز معروف است.

آیا واریس درد هم دارد؟ 


پاسخ کوتاه این است: بله، آن‌ها می‌توانند درد هم داشته باشند. تجربه شخصی هر کس از این بیماری می‌تواند متفاوت باشد؛ بنابراین ممکن است برخی از افراد احساس ناراحتی نکنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با درد مزمن مبارزه کنند. در کل، واریس ممکن است به لمس حساس باشد یا ممکن است درد در قسمت عمیق تر ساق پا احساس شود. قبل از معالجه، بیماران گزارش دادند كه غالباً احساس درد شدید یا زیادی وجود دارند كه راه رفتن یا ورزش را دشوار می‌کند. سایر علائم واریس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد پا یا گرفتگی پا
 • سنگینی یا خستگی
 • تورم مچ پا یا ساق ها
 • احساس درد یا لرزش در پا
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی
 • سوزش یا خارش پا
 • بی قراری به ویژه در شب احساس می‌شود
 • خشکی و تغییر رنگ پوست
 • زخم های مزمن یا زخم هایی که خوب نمی‌شوند
 • دشواری در ایستادن یا راه رفتن برای مدت طولانی

بسته به میزان پیشرفت بیماری واریس شما، این درد ممکن است از خفیف تا شدید باشد. در صورت عدم درمان، علائم شما بدتر شده و شما تحمل کمتری پیدا می‌کنید. در صورت تبدیل شدن به زخم وریدی، رگه‌ای واریسی نیز می‌توانند باعث درد شوند. زخم های وریدی هنگامی ایجاد می‌شوند که فشار زیاد و کنترل نشده جریان خون باعث آسیب و شکننده شدن پوست شود. درمان ورید می‌تواند بعد از بهبودی از ایجاد مجدد  زخم‌های پوستی جلوگیری کند.

چه عواملی باعث می‌شود تا واریس دردناک شود؟ 


عوامل زیادی وجود دارد که باعث دردناک شدن رگه‌ای واریس می‌شود. التهاب نقش مهمی در تورم و ناراحتی دارد. در ماه های گرم سال دمای بالاتر ممکن است رگ های خونی را گشاد کند و باعث جمع شدن بیشتر خون در رگ‌های پا شود. افزایش میزان جمع شدن خون نیز به درد پا کمک می‌کند. بسیاری از مردم می‌دانند که بالا بردن پاهای فرد یا استفاده از جوراب های فشرده سازی ممکن است به طور موقت به تسکین درد و تورم پا کمک کند. با این حال، این راه حل های مؤثر نیستند.

تا زمانی که نتوانید ریشه درد خود را برطرف کنید، ممکن است علائم شما بدتر شود. به منظور كاهش گردش خون كل پا، درمان ناكافي ريشه وريدي می‌تواند در بازگرداندن جريان خون به رگ هاي سالم موثر باشد.

چه کسی باید از درمان لیزر استفاده کند و نتایج مورد انتظار چه چیزهایی می‌باشند 


کاندیدا مناسب درمان واریس با لیزر

درمان رگ‌ها و عروق واریسی با لیزر، که به طور معمول توسط پزشکان متخصص زیبایی و زیبایی انجام می‌شود و در زمینه لیزر درمانی متخصص هستند، برای افرادی که از رگ‌های واریسی رنج می‌برند، توصیه می‌شود. اگرچه واریس همیشه نیازی به درمان ندارد، اما بعضی اوقات باعث درد می‌شوند یا ممکن است آزاردهنده یا ناخوشایند باشند، به خصوص اگر این رگ ها دچار تورم باشند. درمان با لیزر باعث تسکین درد و التهاب و همچنین تسکین پوست تحریک شده در بالای رگ های متورم می‌شود.

دو روش درمانی با لیزر برای واریس وجود دارد. این روش ها عبارتند از:

 • درمان ساده با لیزر – این روش کاملا غیر تهاجمی است و نیازی به ایجاد برش پوست ندارد. معمولاً برای درمان واریس و رگ‌های عنکبوتی کاملاً کوچک استفاده می‌شود و در نزدیکی سطح پوست قرار دارند. با این حال، این درمان‌ها بسته به شدت مشکل به چندین جلسه نیاز دارند که بطور معمول بین 6 تا 12 هفته از هم فاصله دارند. این روشی است که به صورت کامل تست شده و اثر بخشی آن اثبات شده است که اکنون بیش از 20 سال با موفقیت و رده بندی ایمنی بالا انجام می‌شود.
 • درمان با لیزر اندوژن (EVLT) – در صورت تورم شدید رگه‌ای آسیب دیده، لیزر اندوژن برای واریس ضروری است. این عمل با استفاده از انتقال گرمای لیزر به داخل رگ انجام می‌شود، از این رو کلمه “endovenous” به معنی “داخل ورید” برای این روش استفاده می‌شود. این روش، یک جایگزین ایمن تر و راحت تر برای سایر درمان‌های واریس یا مشکلاتی مثل ورید های عنکبوتی یا بسته شدن و انسداد مویرگی است. درمان با لیزر آندوژن فقط به آرام بخش خفیف یا بی حسی موضعی احتیاج دارد، در حالی که درمان رگ‌ها و مویرگ‌های بسته شده نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

یک روش درمانی داخل وریدی دارای 94٪ موفقیت است و بزرگترین عاملی که بر این میزان تأثیر می‌گذارد سطح مهارت پزشک است که عمل را انجام می‌دهد. در مواردی که نتیجه مطلوب حاصل نشده باشد ، ممکن است درمان دیگری مورد پیگیری قرار گیرد، مگر اینکه بیمار ترجیح دهد روش متفاوتی از درمان مانند پرتودرمانی یا اسکلروتراپی را امتحان کند. اگر این گزینه ها هنوز هم شکست بخورند، آخرین راه حل جراحی ورید است.

درمان با لیزر آندوونوس گزینه ای مطلوب برای جراحی است زیرا حداقل تهاجم را دارد و به طور معمول به صورت سرپایی انجام می‌شود.

مزایای روش EVLA نسبت به جراحی 


همه افراد کاندیدای مناسبی برای درمان با لیزر اندوژن نیستند. افرادی که می‌خواهند از این روش استفاده کنند، به دلایل زیر می‌توانند این روش را به جای جراحی برای درمان واریس انتخاب کنند.

 • در این روش احتمال بازگشت مجدد رگ‌های واریسی کمتر است
 • میزان عوارض بسیار پایین تر
 • بیهوشی عمومی ندارد
 • درد کمتری دارد
 • دوره بهبودی ندارد
 • این روش با حداقل زخم یا بدون زخم است

قبل از درمان رگ‌ها و عروق واریسی 


پزشک روش مورد استفاده در عمل را با جزئیات کامل توضیح می‌دهد، و جوانب مثبت و منفی، بیهوشی مورد استفاده، نتایج مورد انتظار، عوارض احتمالی و غیره را تشریح می‌کند. بیماران به طور معمول در مورد عمل خود سوالاتی می‌پرسند  و نگرانی‌های خود را در مورد جزئیات عمل می‌پرسند.

به بیماران فرمی داده می‌شود که در آن داروها یا مکمل هایی را که در حال حاضر مصرف می‌کنند، خصوصاً آنهایی که دارای خاصیت رقیق کننده خون، شرایط پزشکی موجود، آلرژی و غیره هستند، مشخص نمایند.

از آنجایی که معمولاً برای معاینه رگ از اسکن‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی استفاده می‌شود، از این رو نیز مهم است که بیمار در صورت حساسیت به ماده حاجب رنگ که گاهی اوقات در مراحل تصویربرداری استفاده می‌شود، به پزشک خود اطلاع دهد.

در طی عمل


در طی عمل واریس با لیزر

 • برداشتن و از بین بردن رگ‌ها و عروق واریسی یا وریدهای عنکبوتی با شماره گذاری پزشک از ناحیه محل قرارگیری کاتتر، آغاز می‌شود. پزشک همچنین معمولاً داروی بی حسی را در کل وریدهای مبتلا تزریق می‌کند. تزریق ممکن است کمی ناراحتی ایجاد کند، اما به محض اینکه داروی بی‌حسی اثر خود را بگذارد، عمل شما بدون هیچ گونه ناراحتی پیش می رود.
 • پس از آماده شدن بیمار، پزشک برش کوچکی در پوست ایجاد می‌کند که کاتتر از طریق آن با دقت به داخل ورید دارای واریس و رگ های آسیب دیده هدایت می‌شود. پس از این کار، پزشک فیبر لیزری را از طریق سوند وارد می‌کند که باعث ایجاد گرما در طول کل ورید می‌شود. در این مرحله، سوند برداشته می‌شود، پس از آن ورید بسته می‌شود. همانطور که فیبر لیزر در داخل ورید کار می‌کند، رگ مورد نظر به تدریج کوچک می‌شود.

بعد از عمل 


 • برش ایجاد شده در پوست با بانداژ پوشانده می‌شود.
 • به بیمار دستور داده می‌شود برای چند روز یا هفته های اول بعد از عمل، جوراب های فشرده ساز یا بانداژ مخصوص برای فشرده سازی پاها استفاده کند.
 • در حین پوشیدن جوراب های فشرده سازی، بیمار مجاز نیست پاهای آسیب دیده را مرطوب کند.
 • بیماران ترغیب می‌شوند تا برای ترویج جریان طبیعی خون در بدن، تحرک خود را حفظ نمایند. گذشته از شنا، بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از عمل به فعالیت های عادی خود بازگردد.

ویزیت‌های بعدی معمولاً لازم است تا اطمینان حاصل شود که بیمار به خوبی بهبود می‌یابد و عوارضی به وجود نیامده است. در حین پیگیری، سونوگرافی دیگری برای بررسی اینکه آیا رگ مبتلا و مورد نظر به اندازه کافی کوچک شده است، انجام خواهد شد.

عوارض و خطرات احتمالی 


درمان رگ ها و عروق واریسی با لیزر یا از بین بردن ورید با خطرات خاصی همراه است، از جمله:

 • عفونت
 • کبودی
 • خون ریزی
 • لخته خون
 • حساسیت
 • آسیب دیدگی اعصاب
 • التهاب رگ ها
 • سوزش
 • تغییر رنگ پوست
 • احساس سوزش
 • تیر کشیدن پا

از آنجا که این خطرات ممکن است ناشی از استفاده از انرژی لیزر باشد، در صورت عدم تجربه پزشک در انجام مراحل و انجام لیزر درمانی، احتمال بروز آن‌ها بیشتر خواهد بود. بنابراین، بیماران تشویق می‌شوند قبل از انجام عمل، اعتبار پزشک و سال‌ها تجربه پزشک خود را بررسی کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مشاوره درمانی رایگان