واریس دست چه علتی دارد (برجستگی و بیرون زدن رگ‌های دست)

هنگامی که در مورد رگ‌های واریسی صحبت می‌کنیم، بیشتر به فکر رگ‌های واریسی بر روی پاها می‌افتم. رگ‌های واریسی نشانه عدم عملکرد صحیح رگ‌های خونی می‌باشد. رگ‌های عنکبوتی و واریسی می‌توانند در هر قسمتی از بدن که جریان خون در آن مختل شده است یا دیواره وریدها و دریچه‌ها آسیب دیده باشند، ظاهر شوند و این قسمت‌ها شامل دست‌ها نیز می‌شود. در این وضعیت، شما ممکن است با یک مشکل یا بیماری روبرو شده باشید و باید از به یک پزشک متخصص عروق مراجعه کرده و مشاوره پزشکی دریافت کنید.

اما در بعضی موارد بیرون زدن رگ‌های دست و برجسته شدن آن‌ها نشانه‌ی روند پیری است. با بالا رفتن سن، پوست افراد به طور طبیعی به سمت شل شدن و نازک شدن می‌رود و این امر خود باعث می‌شود تا رگ‌های دست بزرگ‌تر و معلوم‌تر شوند. در اکثر موارد رگ‌ها هنوز سالم هستند، اما بسیاری از مردان و زنان به دلایل زیبایی و برای ظاهر، به سراغ روش‌هایی برای برطرف کردن رگ‌های متورم بر روی دستشان می‌روند تا دست‌هایشان ظاهری سالم‌تر و جوان‌تری داشته باشد. روش‌های درمانی برای برطرف کردن این رگ‌های واریسی بر روی دست، شامل روش‌هایی با حداقل تهاجمی، بدون درد و بدون خطر برای سلامتی می‌باشد.

چه عواملی باعث می‌شود که رگ‌های دست معلوم‌تر و برجسته‌تر شوند؟ 


چه عواملی باعث می‌شود که رگ‌های دست معلوم‌تر و برجسته‌تر شوند؟

همه ما در سرتاسر بدن خود رگ داریم. این رگ‌ها برای انتقال خون و مواد مغذی در کل بدن، لازم و ضروری هستند. رگ‌ها می‌توانند در فردی نیست به فرد دیگر معلوم‌تر یا کمرنگ‌تر باشند. در بیشتر موارد، ظاهر آن‌ها بر روی دست‌ها ممکن است به یک مسئله‌ی زیبایی تبدیل شود، اما ممکن است نشانه‌ی یک مشکل یا بیماری مانند بیماری عروقی باشد.

علل برآمدگی رگ‌ها یا رگ‌های واریسی در دست عبارت‌اند از:

 • سن: همه ما به ناچار پیر می‌شویم و در طی این روند، پوست ما نازک‌تر می‌شود. پوست نازک و کم ارتجاع، کمتر قادر به پنهان کردن و پوشاندن رگ‌ها در زیر خود خواهد بود. با افزایش سن نه تنها پوست ما ضعیف می‌شود، بلکه دریچه‌های رگ‌ها نیز ضعیف‌تر خواهند شد. ضعیف شدن دریچه‌ها می‌تواند باعث جمع شدن خون در رگ‌ها شود. جمع شدن جریان خون باعث بزرگ‌تر شدن اندازه ورید شده و ظاهر رگ‌ها را از روی پوست معلوم‌تر می‌کند.
 • کم بودن چربی بدن: درحالی‌که بسیاری از افراد برای زیباتر ساختن ظاهر خود، وزن خود را کاهش می‌دهند، اما با این کار ممکن است تغییرات دیگری را در ظاهر و زیبایی پوست خود حاصل کنند. با کاهش میزان چربی در زیر پوست اطراف رگ‌ها، پوشش کمتری برای ظاهر این رگ‌ها وجود خواهد داشت و در نتیجه رگ‌ها با ظاهری برجسته‌تر از زیر پوست، بیشتر معلوم خواهند بود. این وضعیت تنها در دست‌ها اتفاق نمی‌افتد، ممکن است آن‌ها را بر روی بازوها، شکم و سایر اعضای بدن مشاهده کنید.
 • هوای گرم: گرما نیز می‌تواند در معلوم‌تر شدن و برجسته‌تر بودن رگ‌های روی دست‌ها نقش داشته باشد. با افزایش درجه حرارت، رگ‌ها گشاد و منبسط می‌شوند. این انبساط باعث وارد آمدن فشار به دیواره رگ می‌شود که می‌تواند دردناک یا همراه با گرفتگی باشد. با جمع شدن خون در زیر پوست به خاطر هوای گرم، ممکن است متوجه ی ظاهر شدن رگ‌های آبی طناب مانندی بر روی دست‌هایتان شوید.
 • ژنتیک: متأسفانه رگ‌های واریسی و قابل مشاهده بر روی دست می‌توانند به بخشی از معضلات زیبایی شما باشند. ممکن است افراد دیگری در خانواده خود داشته باشید که چنین رگ‌هایی را بر روی دست‌هایشان دارند. در این صورت، به احتمال زیاد وجود این رگ‌ها به معنای مشکلات و نگرانی‌هایی در سلامتی نیستند؛ البته شما می‌توانید برای کاهش ظاهر این رگ‌ها، از یک روش زیبایی استفاده کنید.
 • ترومبوفلبیت سطحی: رگ‌ها می‌توانند در نزدیکی سطح پوست متورم شوند و به این عمل ترومبوفلبیت سطحی می‌گویند. این وضعیت می‌تواند یکی دیگر از نگرانی‌ها در مورد سلامتی باشد، اما معمولاً خطرناک نیست، بلکه فقط دردناک است. به طور کلی این التهاب وریدی با سایر مشکلات و عارضه‌هایی مانند اختلال خود ایمنی، عفونت یا نوع دیگری از آسیب همراه است. گاهی اوقات، لخته شدن خون می‌تواند دلیل وجود رگ‌های واریسی بر روی دست‌ها باشد. لخته شدن خون می‌تواند در اثر استفاده طولانی‌مدت از IV (سرم و تزریق داخل وریدی) ایجاد شود.
 • ورزش: جای تعجب است که یک فعالیت سالم و مناسب هم ممکن است موجب ظاهر شدن رگ‌های واریسی در دست شود. در هنگام ورزش کردن، وقتی‌که خون در بدن بیشتر پمپاژ می‌شود، فشار خون شما بالاتر می‌رود. دستان شما نیز از این قاعده مستثنا نیستند و وقتی رگ‌ها پر شده و به سمت بالا و دور از پوست فشار می‌آورند، در این شرایط راحت‌تر می‌توانید رگ‌ها را مشاهده کنید. برای اکثر افراد، بعد از اتمام ورزش، ظاهر رگ‌های برآمده و معلوم شده از زیر پوست به حالت طبیعی برمی‌گردد و بدن آرام می‌گیرد. برخی از افرادی که مرتباً ورزش می‌کنند یا ورزش‌های سنگینی مانند وزنه‌برداری انجام می‌دهند، ممکن است به طور دائمی رگ‌های آبی در پوست خود داشته باشند.

درمان واریس دست 


درمان واریس دست

چند گزینه برای درمان رگ‌های واریسی و قابل مشاهده بر روی دست وجود دارد. قبل از شروع یک برنامه درمانی، باید برای تعیین علت اصلی ظاهر شدن رگ‌های برجسته بر روی دست، با پزشک خود مشورت کنید. اگر رگ‌های واریسی یا رگ‌های عنکبوتی بر روی دستانتان ظاهر شده است، ممکن است مشکلات عمیق‌تری در سلامتی داشته باشید که باید آن‌ها را رفع کنید. مثلاً کم بودن وزن بدن به معنی آن است که با اضافه کردن کمی وزن ممکن است رگ‌های برجسته و واریسی روی دست‌ها، به حالت طبیعی خود بازگردند. در این حالت، انجام هرگونه درمان کاملاً جنبه‌ی زیبایی دارد و حتی ممکن است لازم نباشد.

 • اسکلروتراپی: این یک روش شناخته شده برای کاهش ظاهر رگ‌های واریسی است. در طی درمان اسکلروتراپی، یک محلول شیمیایی به وریدهای از پیش تعیین شده تزریق می‌شود. این محلول باعث فروپاشی و از بین رفتن ورید تزریق شده می‌شود و برای همیشه بسته می‌شود. طی دو تا سه هفته، رگ بسته شده بهبود می‌یابد و دیگر ظاهر برجسته و معلوم نخواهد داشت.
 • لیگاسیون و استریپینگ رگ (بستن و بریدن): این یک عمل جراحی برای بستن ورید و از بین بردن آن است. در طی این عمل پزشک یک برش بر روی پوست ایجاد می‌کند، رگ موردنظر را می‌بندد و آن را با دست برمی‌دارد. بریدن یا استرپینگ ورید یک روش درمانی تهاجمی‌تر است و به بیهوشی نیاز دارد.
 • ابلیشن تراپی درون وریدی Endovenous Ablation therapy: ابلیشن (فرسایش) یک روش کم تهاجم برای درمان رگ‌های واریسی کوچک‌تر است. شاید در مورد این روش تحت عنوان لیزر درمانی یا ابلیشن رادیو فرکانسی شنیده باشید. در این روش، یک نور تقویت شده یا یک موج رادیویی به سمت رگ موردنظر نشانه گرفته می‌شود تا بدون هیچ برشی بسته شود. برای این روش درمان واریس، هیچ بیهوشی لازم نیست.
 • سیاهرگ بُری سَرپایی یا آمبولیتوری فلبکتومی: جراحی فلبکتومی یک روش درمانی کم تهاجمی برای از بین بردن رگ‌های واریسی روی دست است. در این روش، رگ‌ها با استفاده از برش‌های کوچکی برداشته می‌شوند. برای این نوع روش‌ها لازم است به سراغ یک جراح عروق بروید، زیرا این روش جراحی سرپایی محسوب می‌شود.
 • تزریق ژل و فیلر به پوست، از اصول به کار رفته برای درمان مشکلات و نگرانی‌های زیبایی در صورت با افزودن حجم استفاده می‌کند. فیلر تزریق شده در لایه زیرپوستی قرار می‌گیرد، جایی که در آن بافت چربی را از دست داده‌اید؛ با این روش دست‌هایی با ظاهری جوان‌تر خواهید داشت که رگ‌های واریسی بر روی آن دیگر نمایان نیستند. این روش باید هر چند وقت تکرار شود زیرا فیلرها تا حدود یک سال دوام خواهند داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره درمانی رایگان