متخصص واریس خوب با چه روش هایی واریس را درمان می‌کند؟

اگر متوجه علائم رگ های واریسی شده اید ، احتمالاً نگران یافتن درمان مناسب برای آن هستید. درد و ناراحتی زیادی در این بیماری وجود دارد که همراه با سایر علائم واریس در فرد بروز می‌یابد. به همین دلیل زمان آن رسیده است که به درمان های مختلف موجود بپردازیم تا به اصلاح و درمان رگهای آبی تیره و بنفش بر روی پوست شما کمک کند! این رگها نه تنها می‌توانند باعث ناراحتی شما شوند بلکه باعث ایجاد درد و ناراحتی نیز می‌شوند. متخصص واریس سال‌ها تجربه درمان این بیماری را داشته و می‌تواند به شما در یادگیری علائم مورد نظر و همچنین گزینه های مختلف درمانی موجود کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به ادامه مطالب توجه نمایید.

علل


قبل از اینکه بفهمید که درمان واریس برای شما مناسب است ، بسیار مهم است که شما دقیقاً بفهمید که این رگها چیست و چرا در پوست شما ایجاد شده اند. رگ های واریسی به طور معمول بنفش یا آبی هستند و درست در زیر لایه بالایی پوست شما ظاهر می‌شوند. این ظاهر به دلیل وجود رگهای بزرگ شده تشکیل شده اند و می‌توانند ظاهری شبیه طناب داشته باشند. معمولاً بیماران رگهای واریسی را در پاها یا قسمت ساق پا مشاهده می‌کنند. تقریباً بیست و سه درصد از بزرگسالان از این بیماری رنج می‌برند و حدود سی و سه درصد از آن‌ها مسن تر هستند و در سنین چهل تا هشتاد سالگی قرار دارند. بیشتر بیمارانی که واریس دارند ، زنان مسن تر از 50 سال هستند. دلیل این اتفاق هنگام افزایش سن این است که دریچه های موجود در رگ های خونی مانند عضلات ساق پا شما ضعیف می‌شوند ، که به طور معمول در داخل رگ ها برای انتقال خون به قلب و جلوگیری از بازگشت خون به پاها در هنگام ایستادن و مقابله با اثر جاذبه، عمل می‌کنند.

علائم رگ های واریسی چیست؟


ظاهر واریس شما لزوماً میزان درد یا ناراحتی را که تجربه خواهید کرد پیش بینی نمی‌کند. به عنوان مثال ، برخی از رگهای بزرگ‌تر که قابل مشاهده تر هستند ، می‌توانند به هیچ وجه درد ایجاد نکنند در حالی که رگهای آسیب دیده که قابل رویت نیستند می‌توانند باعث ناراحتی شدید شوند. با این حال ، تعدادی از علائم وجود دارد که می‌توانید در جستجوی آن‌ها باشید. علائم زیر ممکن است نشانگر ابتلا به واریس باشد:

 • رگهای بزرگ شده ای که در زیر لایه نازکی از پوست روی پاها یا قسمت پایین پا دیده می‌شود.
 • تغییر رنگ در پوست و در نزدیکی ورید آسیب دیده ، می‌تواند به رنگ آبی یا بنفش تیره به نظر برسد.
 • سوزش ، سنگینی ، درد و ناراحتی در پاها.
 • خارش و خشکی پوست که در پاها و مچ پا وجود دارد.
 • گرفتگی و کرامپ عضلات در پاها.
 • تورم ملایم روی پاها و مچ پا.

آیا واریس خطرناک است؟


واریس معمولاً خطرناک نیست. اگرچه به دلیل محدود بودن جریان خون می‌توانند عوارض شدید ایجاد کنند. به همین ترتیب ، عاقلانه است که برای تشخیص با پزشک مشورت کنید.

سه نوع عارضه شامل موارد زیر است:

نارسایی مزمن وریدی 

یک جریان خون محدود در رگ های شما می‌تواند نحوه عبور اکسیژن ، مواد مغذی و مواد زائد از طریق خون شما را مختل کند. نارسایی مزمن وریدی هنگامی اتفاق می‌افتد که این اختلال در مدت زمان طولانی رخ دهد.

متأسفانه ، نارسایی مزمن وریدی نیز می‌تواند به عوارض دیگر تبدیل شود. به عنوان مثال اگزما واریس ، لیپودرماتوسکلروز و زخم های وریدی پا.

لخته های خون 

رگهای واریسی خطر لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. هنگامی که این لخته های خون ایجاد می‌شوند ، می‌توانند طیف وسیعی از بیماری های جدید را ایجاد کنند. به عنوان مثال ، ترومبوفلبیت یا ترومبوز عمقی ورید (که می‌تواند منجر به یک وضعیت جدی به نام آمبولی ریوی شود).

خونریزی

عارضه دیگر می‌تواند خونریزی باشد. این اتفاق در نتیجه مواردی  مانند ضربه زدن به پا یا برش اتفاق می‌افتد. با شروع خونریزی پوستی ، متوقف کردن این کار چالش برانگیز است و ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

متخصص واریس چه روش های درمانی را توصیه می‌کند؟


درمان همیشه برای واریس ضروری نیست. درمان واریس زمانی پیشنهاد می‌شود که این بیماری باعث درد یا ناراحتی شما شود. به همین میزان ، درمان به دلایل زیبایی ممکن است مورد نظر باشد. پنج نوع درمان واریس شامل:

جوراب های فشرده ساز

جوراب های فشرده ساز واریس یک روش محبوب برای درمان است. با این حال ، این راه حل برای همه مناسب نیست. قبل از هدر دادن وقت خود با جوراب های فشرده سازی ، باید میزان تأثیر این روش مورد بررسی قرار گرفته و تحقیقات داپلر (Doppler investigation) را انجام دهید. پس از اتمام این آزمایش ، متخصص واریس می‌تواند تعیین کند که آیا جوراب های فشرده سازی مسیر مناسبی برای درمان شما هستند یا خیر.

هدف از جوراب های فشرده سازی واریس کمک به افزایش جریان خون به سمت بالا به وسیله قرار دادن فشار در موقعیت های با دقت انتخاب شده روی مچ پا و پاها است. جوراب‌های شلواری در مچ پای شما محکم خواهد بود و کمترین فشار در ران شما وارد خواهد شد.

برای رفع برخی از علائم ورید واریس می‌توانید از جوراب های فشرده ساز واریس استفاده نمایید. به عنوان مثال ، درد پا ، ناراحتی و تورم. با این حال ، آن‌ها لزوماً مانع از بروز واریس جدید نمی‌شوند. جوراب ساق بلند نیز هیچ وجهی از وخیم تر شدن رگهای واریس موجود ندارد.

جوراب ساق بلند در سبک ها ، رنگ ها و اندازه های مختلفی ارائه می‌شود. اگر تناسب نادرست است ، حتی می‌توانید جوراب ساق بلند را درخواست کنید. لباس تنگ را نیز می‌توان خریداری کرد.  فرد هنگام استفاده از جوراب های فشرده ساز واریس به خصوص در هوای گرم احساس ناراحتی می‌کند. با این حال ، ساعات شب تنها زمانی است که جوراب ساق بلند را می‌توان در آورد.

جوراب های فشرده ساز واریس برای استفاده طولانی مدت توصیه نمی‌شوند. اما اگر ناسازگاری وریدی عمیقی دارید ، جوراب ساق بلند باید بقیه روز و تا آخر عمر پوشیده شود.

عمل جراحی اندوترمال 

دو روش مختلف برای عمل جراحی اندوترمال وجود دارد. با این حال ، هر دو گزینه اهداف و نتایج مشابهی دارند. هر دو روش درمانی را می‌توان تحت بی حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی انجام داد.

گزینه اول ، عمل جراحی اندوترمال با فرکانس رادیویی بوده، و از پروب برای ارسال امواج رادیویی با فرکانس بالا برای گرم کردن و مهر و موم رگ استفاده می‌کند. در نتیجه خون به طور طبیعی جهت استفاده از رگهای متناوب در بدن شما منحرف خواهد شد.

عوارض جانبی مختصری در این روش وجود دارد. با این حال ، این عوارض معمولا در حداقل میزان هستند. از جمله این عوارض می‌توان به احساس سوزن سوزن شدن اشاره کرد. برای بهبودی ممکن است طی هفته های بعد از انجام عمل جراحی اندوترمال با فرکانس رادیویی بالا، جوراب های فشرده سازی نیاز داشته باشید. روش دوم ، درمان با لیزر داخل رگی (endovenous laser treatment) می‌باشد، که از لیزر برای وارد کردن تابش های کوتاه انرژی استفاده می‌کند و از گرما برای بستن رگ های واریسی آسیب دیده استفاده می‌کند.

عوارض جانبی ناشی از درمان لیزر داخل رگی شدیدتر از روش اندوترمال فرکانس رادیویی است. این عمل می‌تواند باعث سفتی در پاهای شما شود. عوارض جانبی اضافی شامل کبودی و درد در ناحیه تحت درمان است. همچنین این احتمال وجود دارد که این عمل می‌تواند باعث آسیب عصبی موقت شود.

جراحی اسکلروتراپی 

جراحی اسکلروتراپی به طور معمول بر این فرض پیشنهاد می‌شود که جراحی اندوترمال برای شما مناسب نیست. با این حال ، اگر تا به حال ترومبوز ورید عمقی داشته باشید ، ممکن است توصیه به اسکلروتراپی نشود.

از سونوگرافی برای هدایت فوم تعیین شده به رگ شما استفاده می‌شود. این تزریق باعث ایجاد زخم بر روی رگ ها می‌شود تا از ورود خون جلوگیری شود. این روش به وسیله بی حسی موضعی انجام می‌شود.

در طول هفته های اولیه بعد از شروع درمان، رگ ها کمتر دیده می‌شوند. در حالی که این اتفاق می‌افتد ، رگهای سالم شما اجازه می‌دهد خون به درستی جریان یابد.

برای کار با این روش ممکن است چندین دور جراحی طول بکشد. طبق این روند ، میزان موفقیت هشتاد و چهار درصد ایجاد شده است. با این حال ، شایان ذکر است که مطالعه دیگری نشان داد که بیش از نیمی از بیماران متوجه شده اند که واریس دوباره ظاهر می‌شود.

زمان بهبودی در این روش جراحی واریس، سریع و راحت تر است. این احتمال وجود دارد که شما به خاطر جراحی اسکلروتراپی نیازی به گرفتن مرخصی از کار یا دست کشیدن از کارهای روزمره خود نداشته باشید. فقط یک هفته (گاهی اوقات کمتر) از بانداژ یا جوراب های فشرده سازی استفاده کنید.

جراحی اسکلروتراپی می‌تواند تعداد زیادی از علائم را در مقایسه با درمان های قبلی واریس ایجاد کند. عوارض جراحی ورید واریس برای اسکلروتراپی شامل موارد زیر است:

 • مشکلات بینایی موقتی
 • لکه های تغییر رنگ در نواحی تحت درمان در پوست
 • غش کردن
 • لخته شدن خون
 • سردرد
 • درد پایین کمر
 • سکته مغزی (نادر)
 • حملات ایسکمیک گذرا (نادر)

بستن و جدا کردن 

بستن و جدا کردن یک روش از بین بردن واریس است که اغلب توسط جراحان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روند نیاز به گره زدن رگ آسیب دیده و استخراج رگهای واریسی دارد.از آنجا که این جراحی تهاجمی تر است ، در حالی که شما بیهوش هستید انجام می‌شود. مانند سایر جراحی ها ، رگهای دیگر شما به جای ورید مختل شده عمل می‌کنند.

ممکن است لازم باشد تا سه هفته زمان بهبودی بعد از انجام عمل جراحی واریس به روش بستن و جدا کردن در برنامه ریزی خود کنار بگذارید. روند بهبودی می‌تواند بر توانایی شما در کار تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، جوراب های فشرده سازی ممکن است برای یک هفته پس از عمل جراحی بستن و جدا شدن لازم باشد.علائم ممکن است شامل خونریزی ، درد و کبودی باشد. علائم اضافی با شدت بیشتر می‌تواند شامل ترومبوز ورید عمقی یا آسیب عصبی باشد.

فلبکتومی ترانس لمینت شده (Transilluminated powered phlebectomy) 

از آنجایی که فلبکتومی ترانس لمینت شده فرم جدیدتری از درمان ورید واریس است ، در مورد نتایج و عوامل خطر سطح اطمینان کافی وجود ندارد.

این روش می‌تواند در هنگام بی‌حسی موضعی یا عمومی انجام شود. جراح از نور مشخصی برای اطمینان از هدف قرار گرفتن رگهای مناسب استفاده می‌کند. سپس رگهای واریسی برش داده شده و سپس با یک ابزار مکش استخراج می‌شوند. عوارض جانبی شناخته شده خونریزی و کبودی است ، اگرچه ممکن است این مسئله برای همه صادق نباشد.

مانند همه درمان های دیگر واریس ، مشاوره کامل با متخصص واریس برای اطمینان از دریافت نتایج موثر شما لازم است.