آیا پاهای بی‌قرار شما را شب بیدار نگه می‌دارد؟ ممکن است علت تعجب‌آور آن رگ‌های واریس باشد. سندرم پای بی قرار می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از فقر آهن گرفته تا نوروپاتی. اما یک عامل غالباً نادیده گرفته شده برای ایجاد علائم بی‌قراری در پاها، سلامت معیوب رگ است. وقتی بعد از یک روز طولانی وقت خواب است، همه ما یک خواب خوب م‌خواهیم. برای برخی، این استراحت با کیفیت به دلیل نیاز شدید به ادامه حرکت، دشوار است.

آیا شما فردی هستید که احساس عجیب و جنبنده برای حرکت دادن پاها و دستان خود در شب پیدا می‌کنید؟ شما ممکن است مبتلا به سندرم پای بی قرار باشید.

و اگر به نارسایی وریدی نیز مبتلا باشید، این موضوع ممکن است عامل وجود مشکلات در بیدار ماندن هنگام شب باشد. برای بسیاری، پیگیری برای درمان می‌تواند علائم ناامیدکننده سندرم پای بی‌قرار را به حداقل برساند. تیم ما در مرکز عروقی و ورید مرکزی فلوریدا، خانه بهترین جراحان عروقی در اورلاندو، بیماران مبتلا به پاهای بی قرار را پس از درمان نارسایی وریدی، بهبود قابل توجهی دیده اند. تیم ما در مرکز عروقی ورید مرکزی فلوریدا، خانه بهترین جراحان عروقی در اورلاندو، بهبودی قابل توجهی در بیماران مبتلا به پاهای بی قرار پس از درمان نارسایی وریدی، دیده‌اند. بگذارید نحوه ارتباط آنها را بیشتر بررسی کنیم.

سندرم پای بی‌قرار چیست؟ 


سندرم پای بی قرار با احساسات ناخوشایند و گزگز در پا مشخص می‌شود که برای حرکت آنها برای رفع این ناراحتی یک نیاز قویایجاد می‌کند.

اگرچه به نظر می‌رسد این وضعیت با وجود مشکل در پاها سرچشمه می‌گیرد، اما در واقع این یک اختلال عصبی است که تا 10٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سندرم پای بی‌قرار با نیاز شدید به حرکت دادن پاها مشخص می‌شود.

همیشه بین سندرم پای بی‌قرار و فرم‌های نارسایی وریدی، مانند رگهای واریسی در پاها رابطه وجود ندارد. ریشه این بیماری در واقع در مغز یافت می‌شود.

سندرم پای بی‌قرار یک اختلال عصبی است که باعث می‌شود بدن شما دائما احساس ناراحتی کند. و وقتی ناراحت هستیم، انگیزه طبیعی ما این است که حرکت کنیم تا زمانی که موقعیت راحت تری پیدا کنیم.

چه عواملی باعث ایجاد سندرم پای بی‌قرار می‌شود؟ 


می‌دانیم که سندرم پای بی‌قرار عصبی است. اما چه عواملی در خطر ابتلای فرد به این سندرم تأثیر می‌گذارد؟ عوامل مختلفی وجود دارد که خطر شما را تعیین می‌کند. اتفاقا، بسیاری ازعلائم به طور مستقیم بر روی خطر ابتلا به واریس فرد تأثیر می‌گذارند و بیانگر این است که چرا مردم اغلب هر دو را تجربه می‌کنند. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

  • سابقه خانوادگی: مانند بسیاری دیگر از مشکلات سلامتی، پاهای بی‌قرار می‌توانند ژنتیکی باشند. اگر فامیل مبتلا به پاهای بی‌قرار یا رگهای ضعیف دارید، ممکن است به این مشکلات نیز مبتلا شوید.
  • بارداری: اگرچه بچه‌دار شدن می‌تواند یک دوره هیجان انگیز باشد، اما تغییرات هورمونی در بارداری می‌تواند خطر ابتلا به پاهای بی‌قرار یا نارسایی وریدی را افزایش دهد.
  • پیری: هرچه پیرتر می‌شویم، بدن ما مانند دوران نوجوانانی انعطاف‌پذیر نیست. پاهای بی‌قرار و ضعیف شدن رگها اغلب در افراد مسن دیده می‌شود.
  • نارسایی وریدی یا رفلاکس وریدی: سلامت رگ‌های ضعیف می‌تواند باعث تحریک یا بی‌قراری پاها شود، که از عوامل موثر در ایجاد این دو بیماری است.

برای مبتلایان به سندرم پای بی‌قرار که رگ‌های واریسی دارند، آیا درمان رگ‌ها می‌تواند به بی‌قراری کمک کند؟ در بسیاری از موارد، درمان رگها علائم پاهای بی قرار را تسکین می‌دهد.

علائم مشابه واریس و سندرم پای بیقرار 


علائم مشابه واریس و سندرم پای بیقرار

قبل از اینکه در مورد چگونگی ارتباط پاهای بی‌قرار با نارسایی وریدی بحث کنیم، بیایید ابتدا رگهای واریسی را بشناسیم. دریچه‌های موجود در رگ‌های شما وظیفه گردش خون در بدن را دارند. دریچه‌ها برای فشار دادن خون به سمت بالا، در برابر جریان جاذبه، باید کار بیشتری کنند. اگر این دریچه‌های رگ آسیب دیده یا ضعیف شده باشند، بنابراین توانایی گردش مناسب را ندارند. در نتیجه خون در ورید جمع می‌شود و رگ واریسی ایجاد می‌کند.

همانطور که می‌توانید تصور کنید، پاها به خوبی از پس این جمع شدن خون بر نمی‌آیند. یک علامت آشکار رگهای واریس، ظاهر رگهای تیره و برجسته است که دقیقاً در زیر پوست دیده می‌شوند. این می‌تواند باعث شود بسیاری از افراد نسبت به پاهای خود احساس خجالت داشته باشند، اما توجه به این نکته مهم است که رگ‌های واریسی فراتر از بحث زیبایی هستند. آنها می‌توانند باعث تورم پاها و یا احساس سنگینی، درد، خارش و حتی بی‌قراری شوند. این علائم اغلب با علائم گزارش شده توسط بیماران مبتلا به سندرم پای بی‌قرار مطابقت دارد. فلبولوژیست‌ها پاهای بی‌قرار را به عنوان یک علامت رگ واریسی پذیرفته‌اند که می‌تواند با درمان رگ به حداقل برسد.

همچنین لازم به ذکر است که، در صورت عدم درمان، رگهای واریسی می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای سایر بیماری‌ها مانند زخم وریدی و لخته شدن خون قرار دهد. همیشه ارزشش را دارد که هرچه زودتر به یک متخصص در مورد هرگونه مشکل رگی مراجعه کنید.

سندرم پای بی‌قرار در مقابل واریس پا 


در حالی که سندرم پای بی‌قرار عصبی است، رگهای واریسی نوعی بیماری جسمی است که به دلیل ضعیف شدن یا خرابی دریچه‌های ورید ایجاد می‌شود. دریچه‌های وریدی شما وظیفه گردش خون در بدن را دارند. این دریچه‌ها هنگام ضعف عملکرد خوبی ندارند. در نتیجه، ذخایر خونی در قسمت پایین ساق پا قرار می‌گیرند و دریچه‌ها بیشترین تلاش را برای فشار دادن خون به سمت بالا در برابر جریان جاذبه دارند. این باعث تورم ورید و ایجاد ورید واریسی می‌شود.

رگ‌های واریسی آزار دهنده هستند. آنها می‌توانند دردناک و خارش‌دار باشند، همچنین می‌توانند باعث ایجاد احساس خجالت در مورد پاها شوند زیرا رگهای واریسی اغلب در زیر پوست خیلی دیده می‌شوند. اگر مرتباً برای تسکین پاهای خود را می‌خارانید، ممکن است زخم ایجاد شود. لخته‌های خون همچنین می‌توانند در نتیجه واریس ایجاد شوند. در صورت عدم درمان، این لخته‌ها می‌توانند به سمت ریه بالا بروند. این باعث آمبولی ریوی که یک وضعیت کشنده است می‌شود.

سندرم پای بیقرار و واریس پا 


بسیاری از پزشکان معتقدند که واریس و سایر اشکال نارسایی وریدی می‌تواند، در بعضی موارد، علت بیقراری پاها باشد. در حالی که دلایل مختلفی برای ابتلا به واریس در افراد وجود دارد، تشکیل این رگهای قابل مشاهده و گاهی اوقات دردناک همه به یکی از دلایل عدم عملکرد دریچه‌های وریدی مربوط می‌شود.

دریچه‌های وریدی از این جهت مهم هستند که گردش خون شما را از پاها به سمت قلب حفظ می‌کنند. رگهای شما بیشترین سختی را در پاها دارند زیرا باید خون را به سمت بالا در برابر جریان جاذبه فشار دهند. اما اگر رگها ضعیف یا آسیب شوند، خون شروع به جمع شدن در رگ می‌کند. این باعث تورم ورید و ایجاد ورید واریسی می‌شود. کسانی که رگ‌های واریسی دارند اغلب پاهایی دردناک، سنگین یا خارش در پاها را تجربه می‌کنند.

برخی از افراد مبتلا به رگهای واریسی دچار پاهای بی‌قرار نیز هستند. در این موارد، یک روش آسان برای به حداقل رساندن علائم پاهای بی‌قرار با درمان واریس با حداقل تهاجم وجود دارد. دکتر هوروویتز، متخصص بسیار ماهر در مرکز عروقی ورید مرکزی فلوریدا، خاطرنشان می کند که بسیاری از بیمارانی که تحت درمان با رگ قرار گرفته‌اند نیز از شر علائم سندرم پای بی‌قرار نیز خلاص شده‌اند. برخی از بیماران حتی توانسته‌اند داروی بی‌قراری خود را متوقف کنند.

پاهای بی‌قرار چقدر رایج است؟ 


پاهای دردناک و بی‌قرار بسیار بیشتر از آنچه تصور می‌کنید شایع است. بیش از 15 درصد مردم به دلیل پاهایی که نمی‌خواهند بی‌حرکت بمانند و بی‌قرارند، شب‌های بی‌خوابی را تجربه می‌کنند. و این تعداد بالا برای رگ‌های واریس نیز وجود دارد- مشکلات وریدی یکی از مزمن‌ترین بیماری‌ها در کشور است. برآوردهای فعلی می‌گوید که 20 تا 25 میلیون آمریکایی رگ‌های واریسی دارند.

اگر در حال حاضر هر یک از این شرایط را تجربه می‌کنید، آنقدر که احساس می‌کنید تنها نیستید. شانس‌تان این است که، شما مجبور نیستید زیاد جستجو کنید تا کسی را پیدا کنید که در پاهایش هم مشکل دارد. رگهای واریسی، در بعضی موارد، به عنوان یک مشکل زیبایی در نظر گرفته می‌شوند. در حالی که در سایر موارد، می‌تواند نشانه ضعف سلامت کلی رگ باشد.

اگر شما یکی از بسیار کسانی هستید که با پاهای بی‌قرار و رگهای واریسی دست و پنجه نرم می‌کنید، به چند دلیل در پی درمان وریدی باشید. اول، اگر به رگهای واریسی توجه نشود می‌توانند منجر به نگرانی‌های جدی‌تری در مورد سلامتی مانند لخته شدن خون و زخم شوند.

درمان زودرس رگها نسبت به درمان لخته خون استرس کمتری دارد و شما قادر خواهید بود از پاهای زیبا و بدون درد لذت ببرید. دوم، به احتمال زیاد درمان رگها به آرامش پاهای بی‌قرار شما کمک می‌کند. نه تنها دوباره نسبت به پاهای خود اعتماد به نفس خواهید داشت، بلکه می‌توانید از یک شب استراحت کاملاً خوب لذت ببرید. اگرچه رایج است، اما اگر همیشه فکر می‌کنید که آیا زمان مراجعه به یک متخصص یا رگ‌های واریسی برای شما هست یا نه، ما معتقدیم که ایمن بودن بهتر از متاسف بودن است.

درمان رگ‌های واریسی می‌تواند علائم پاهای بی‌قرار را کاهش دهد 


درمان رگ‌های واریسی می‌تواند علائم پاهای بی‌قرار را کاهش دهد

در پاهای بی‌قرار ثانویه، درمان علت زمینه‌ای ممکن است به تسکین علائم  بی‌قراری پا کمک کند. روش‌های مختلفی برای درمان رگ‌های واریسی وجود دارد، از جمله موارد زیر:

  • اسکلروتراپی از ماده‌ای شیمیایی استفاده می‌کند که پوشش وریدهای شما را تحریک می‌کند. این باعث جمع شدن آنها و در نهایت ناپدید شدن آنها می‌شود. اسکلروتراپی ممکن است برای واریس‌های کوچک امکان‌پذیر باشد.
  • لیزر درمانی رگهای پوست را گرم می‌کند. این به رگها آسیب می‌زند و باعث می‌شود که آنها به آرامی از بین بروند.
  • در روش‌های درون وریدی از کاتتر و پروب برای بستن ورید از داخل استفاده می‌شود.
  • جراحی رگ را از بین می‌برد یا می‌بندد.

به نظر می‌رسد درمان رگ‌های واریس برای تسکین علائم بی‌قراری پاها کاملاً موثر است. با پزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید که چه زمانی درمان واریس برای شما مناسب است. این ممکن است مانع از نیاز به داروها برای کنترل علائم بی‌قراری پا شود یا نیاز به دارو را به تاخیر بی‌اندازد. از دیگر استراتژی‌های کنترل رگ‌های واریس می‌توان به از دست دادن وزن اضافی، ورزش متوسط ​​و پوشیدن جوراب‌های فشاری اشاره کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره درمانی رایگان