عروق واریسی به عروقی گفته می‌‌شود که بزرگ شده اند و اغلب به علت تحت فشار قرار گرفتن بیش از حد رگ در ناحیه ساق و مچ پا و روی پا به وجود می‌آیند. اگرچه عروق واریسی از لحاظ ظاهری مشکل ایجاد می‌‌کنند و ظاهر نامطلوبی دارند این مسئله تنها مشکل نیست که در ارتباط با این دروغ مطرح می‌شود بلکه می‌تواند باعث بروز یک مجموعه از مشکلات از قبیل درد، تورم، زخم و ناراحتی در پاها شوند. انواع مختلفی از واریس وجود دارد که هر یک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند زیرا انواع مختلفی از عروق در بدن وجود دارد و هنگامی ‌که واریسی می‌‌شوند ظاهر همه آنها شبیه هم نیست. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع واریس رگ‌ها بپردازیم.

انواع واریس


 عروق واریسی می‌تواند به اشکال مختلفی به وجود بیاید اما معمولاً به صورت متورم و پیچ خورده که رنگ آنها تغییر کرده است دیده می‌شوند و با احساس درد و ناراحتی همراه هستند. روش‌های درمانی و مراقبتی متعددی برای کاهش علائم و نشانه‌های عروق واریسی و ظاهر آنها وجود دارد. آیا فکر می‌‌کنید که واریس دارید؟ در این بخش به توصیف ظاهر انواع مختلف عروق واریسی می‌پردازیم.

 واریس متوسط 

 عروق واریسی با گرید متوسط عروق بزرگ هستند و زیر سطح پوست به صورت برجسته دیده می‌‌شوند و به این دلیل که به صورت آبی یا بنفش دیده می‌شوند از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌‌کند اما در صورتی که درمان نشوند می‌‌تواند باعث بروز مشکلات کاملاً جدی شوند. اگر شما دچار واریس هستید باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را ارزیابی کند و وجود بیماری مزمن عروق که با علائم و نشانه‌های متعددی همراه است را تشخیص دهد و عوارض حاصل از آن را ارزیابی نماید. عروق واریسی نوع متوسط دیگر نمی‌توانند جریان خون را به طور صحیح هدایت کند و به جای آن که خون را به سمت قلب ارسال نمایند باعث به وجود آمدن حوضچه‌های خونی کوچکی درون عروق خواهند شد. این نوع از رگ‌های واریسی با استفاده از لیزر درمانی درون رگی یا اسکلروتراپی با هدایت التراسوند درمان می‌شوند تا گردش خون به طور صحیح انجام شود.

 واریس شدید

 در صورتی که واریس درمان نشود ظاهر آن بدشکل می‌‌شود و زمینه بروز یک مجموعه از مشکلات جدی را فراهم می‌‌کند که یکی از آنها بیماری مزمن عروق است و باعث کلفت شدن پوست و بافت‌ها، زخم شدن پوست، تغییر رنگ پوست و تورم شدید خواهد شد. در مواردی که بیمار دچار واریس شدید است به چند جلسه درمان نیاز خواهد داشت.

 واریس ناشی از بارداری 

 در دوران بارداری بدن به تولید خون بیشتری می‌پردازد که این امر باعث می‌‌شود فشار بسیار زیادی به عروق خونی وارد شود و باعث بروز واریس رگ‌ها در ناحیه پا، ناحیه لگن و در قسمت بیرونی دستگاه تناسلی شود. زنانی که چند قلو باردار هستند بیشتر در معرض بروز سندروم واریس لگن قرار دارند و این وضعیت باعث بروز واریس متوسط تا شدید در پاها و ناحیه لگن می‌شود و در مقایسه با واریس معمولی با درد بیشتری همراه است. می‌‌توان با اسکلروتراپی با هدایت التراسوند به خوبی به درمان عروق واریسی ناشی از بارداری پرداخت.

 عروق عنکبوتی

 این نوع از رگ‌ها شبیه تار عنکبوت یا شاخه درخت است و معمولاً فقط از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کند. هر چه تعداد عروق عنکبوتی شما بیشتر باشد و مدت بیشتری از زمان به وجود آمدن آنها بگذرد ریسک بروز عوارض حاد از قبیل زخم شدن پوست، درماتیت و درد مزمن بیشتر خواهد شد. خبر خوبی که باید به شما بدهم این است که عروق عنکبوتی را می‌توان به راحتی و به طور کامل با استفاده از جوراب واریس، اصلاح سبک زندگی یا درمان با لیزر برطرف کرد.

 دسته بندی انواع واریس بر اساس محل بروز آنها


 تصور بر این است که اکثر افراد فقط در ناحیه پا دچار واریس می‌‌شوند اما این مسئله حقیقت ندارد زیرا رگ‌های واریسی می‌توانند در نقاط زیادی از بدن به وجود بیایند.

 عروق واریسی در ناحیه پا 

 عروق واریسی به عروق خونی گفته می‌‌شود که متورم هستند و در نزدیکی سطح پوست دیده می‌شوند و به رنگ آبی یا بنفش به وجود می‌آیند. این رگ‌ها از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌‌کند و به علت عملکرد نامناسب عروق خونی ایجاد خواهند شد. اگرچه احتمال واریسی شدن همه عروق وجود دارد این اختلال بیشتر در عروق ساق و پا به وجود می‌آید. علت این امر این است که همه ما مدت زیادی راه می‌رویم و می‌ایستیم و در حالت قائم قرار می‌گیریم و به این ترتیب فشار بسیار زیادی به عروق خونی وارد می‌شود و زمینه آسیب دیدگی آنها فراهم خواهد شد.

 عروق واریسی روی شکم

 واریس شکمی نیز شبیه واریسی است که در پاها به وجود می‌‌آید این نوع واریس روی شکم ایجاد می‌‌شود و ظاهری شبیه سایر انواع عروق واریسی دارد به این ترتیب اگر شما دچار واریس باشید می‌توانید به راحتی آن را روی شکم خود مشاهده کنید. یک نوع لباس مخصوص برای افرادی که دچار واریس ناحیه شکم و لگن و ران هستند وجود دارد که به آنها برای بهبودی کمک خواهد کرد. پزشک استفاده از آن را به افرادی که دچار واریس شکمی هستند توصیه می‌‌کند تا مشکل آنها برطرف شود.

 عروق واریسی ناحیه لگن 

 واریسی شدن عروق ناحیه لگن معمولاً در دوران بارداری رخ می‌‌دهد. در این دوران سطح هورمون‌ها و همچنین مقدار خونی که از عروق بدن عبور می‌کند افزایش پیدا می‌‌کند که منجر به متورم شدن ناحیه لگن خواهد شد. از آنجایی که درمان نکردن عروق واریسی ناحیه لگن می‌تواند باعث بروز درد مزمن لگن شود باید به منظور مشاهده آنها با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید تا شما را ارزیابی نماید و اقدامات لازم را انجام دهد. در مواردی که عروق واریسی ناحیه لگن کوچک هستند پزشک برای درمان آنها به تجویز لوسیون یا پماد می‌‌پردازد که شما باید آن را روی پوست خود بمالید تا این عروق چروکیده و جمع شوند اما در صورتی که این گروه واریسی در ناحیه لگن بزرگ تر باشد شما به برخی روش‌های درمانی جراحی نیاز خواهید داشت تا این رگ‌ها درمان شوند. درمان واریس ناحیه لگن از بروز درد شدید در این قسمت جلوگیری می‌کند. پزشک می‌تواند از روش‌های درمانی متعددی برای از بین بردن واریس لگن استفاده کند. در صورتی که روی لگن شما عروق واریسی به وجود آمده است بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا درمان شما را آغاز نماید.

 عروق واریسی ناحیه واژن 

 افزایش سطح هورمون‌های بدن و گردش بیشتر خون در شریان‌ها در طول دوران بارداری و بزرگ شدن جنین و فشاری که به رحم وارد می‌‌کند باعث می‌‌شود که عروق ناحیه واژن واریسی شوند. در تعداد زیادی از افراد استفاده از لباس زیر مخصوص بهبود واریس ناحیه واژن کمک می‌کند. یکی دیگر از روش‌هایی که برای درمان عروق واریسی ناحیه واژن وجود دارد استفاده از بریس ای است که به شکل V دیده می‌شود. این بریس محافظت کننده مانند لباس زیر است که از ناحیه واژن محافظت می‌کند تا این عروق واریسی درمان شوند. این بریس انعطاف پذیر می‌تواند در بهبود درد کمر، درد پا و سایر علائم و نشانه‌های حاصل از واریسی شدن عروق ناحیه واژن مفید باشد. پس از اتمام دوران بارداری این عروق واریسی از بین می‌روند اما در صورتی که پس از بارداری از بین نروند شما به انجام عمل جراحی برای خارج کردن آنها نیاز خواهید داشت. در این دوران که شما دچار عروق واریسی می‌شوید بهتر است که به پهلوی چپ بخوابید زیرا در این حالت شما شرایط بهتری خواهید داشت. در دوران بارداری واریسی شدن عروق در سمت راست بدن به وجود می‌‌آید. سعی کنید در هنگام خواب یک عدد بالش را پشت خود قرار دهید تا از چرخیدن روی سمت دیگر خود اجتناب نمایید و به این ترتیب ریسک واریسی شدن واژن در دوران بارداری کاهش پیدا خواهد کرد.

 واریسی شدن عروق در ناحیه رحم 

 پزشکان به طور منظم به بررسی واریسی شدن عروق ناحیه رحم تعداد زیادی از زنان به ویژه زنانی که مستعد واریس رحم هستند می‌پردازند. در صورتی که پزشک به شما اطلاع داده است که در ناحیه رحم شما عروق واریسی وجود دارد اما هیچ راهی برای درمان آن پیشنهاد نداده است احتمالاً دلیل آن این است که مشکل شما خیلی حاد نیست و نیاز به درمان ندارد اما اگر شما نگران وضعیت خود هستید بهتر است از پزشک تان در این خصوص سوال بپرسید زیرا این احتمال وجود دارد که هنوز واریس رحم شما آنقدر پیشرفت نکرده است که شما به درمان نیاز داشته باشید. در صورتی که واریس رحم باعث به وجود آمدن هرگونه دردی در شما شود فورا با پزشک خود در این خصوص صحبت کنید تا بهترین روش را برای درمان شما پیشنهاد کند.

 اهمیت تشخیص نوع واریس


 تشخیص نوع واریسی که بیمار با آن درگیر شده است اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا این امر به پزشک برای تشخیص علت بروز آن کمک خواهد کرد. به علاوه انواع مختلفی از عروق واریسی وجود دارند که علائم و نشانه‌های آنها با سایر انواع عروق واریسی تفاوت دارد و الگوی پیشرفت آنها نیز متفاوت است. در نهایت شناسایی نوع عروق واریسی بیمار به او کمک می‌‌کند بهترین روش برای درمان و انتخاب گردد و از واریسی شدن تعداد بیشتری از عروق بدنش جلوگیری خواهد شد. اگر شما واریس دارید بهتر است که برای درمان به متخصص واریس مراجعه کنید. متخصص واریس می‌تواند به شناسایی و تشخیص عروق واریسی بپردازد، عواملی که بر روی آنها تاثیر می‌گذارد و مشخص کند و از آخرین و جدیدترین روش‌های موجود برای درمان آنها استفاده نماید به علاوه متخصص واریس از شما می‌خواهد که به اصلاح سبک زندگی خود بپردازید و سایر نکات را برای جلوگیری از واریسی شدن عروق بیشتر توصیه خواهد کرد.

 درمان واریس


 در تعداد زیادی از افراد رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی یک نوع شایع از رگ‌های واریسی هستند و از لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کنند. در برخی دیگر از افراد رگ‌های واریسی می‌توانند باعث بروز درد و ناراحتی شوند. گاهی اوقات رگ‌های واریسی باعث بروز مشکلات بسیار جدی خواهند شد. اگر شما هم واریس دارید بهتر است بدانید که تنها نیستید و میلیون‌ها نفر همانند شما از درد حاصل از واریس رنج می‌‌برند و از ظاهر واریس در بدن خود خجالت می‌کشند. آیا شما هم از پوشیدن جوراب واریس خسته شده اید و به این فکر می‌‌کنید که مردم چه تصوری درباره شما دارند و این مسئله شما را ناراحت می‌کند؟ دیگر لازم نیست که نگران چنین موضوعی باشید زیرا در دنیای امروز روش‌های غیر تهاجمی بسیار زیادی وجود دارد که شما می‌توانید به کمک آنها به درمان واریس خود بپردازید. این روش‌های درمانی به شما کمک می‌کنند زندگی سالم تری داشته باشید، شاد تر باشید و دیگر درد نکشید. واریسی شدن رگ‌ها مشکلی نیست که بتوان به آن بی توجه بود به همین دلیل در این قسمت تصمیم گرفته ایم به بررسی چهار روش درمانی غیر تهاجمی بپردازیم که پزشکان از آن برای رفع عروق واریسی استفاده می‌کنند.

 اولتراسوند تشخیصی 

 التراسوند درون رگی یک روش ایمن و بدون درد برای مشاهده شریان و رگ‌های بدن است و اطلاعات کاملی را در خصوص عروق بدن و تصاویر آنها در اختیار پزشک قرار می‌دهد. پزشکان می‌‌توانند سایز رگ‌ها و همچنین وجود هر گونه ناهنجاری را مشاهده کنند. پزشک با انجام ارزیابی‌های کامل و جامع به بررسی عروق واریسی می‌پردازد تا بتواند یک روش درمانی مناسب را برای درمان آنها پیشنهاد کند. پس از بررسی عروق واریسی توسط پزشک فرآیند درمان با استفاده از اولتراسوند تشخیصی آغاز می‌‌شود و پزشک با استفاده از هند پیس دستگاه به مشخص کردن محل دقیق اختلال عروق می‌پردازد.

 لیزر درمانی 

 لیزر درمانی یا لیزر واریس یکی از بهترین روش‌های درمانی موجود برای انواع مختلفی از رگ‌های واریسی بزرگ است و به سرعت به یک روش درمانی استاندارد تبدیل شده است. از این روش تحت عنوان لیزر ابلیشن درون رگی نیز یاد می‌شود. اگرچه این روش بیشتر برای اهداف زیبایی کاربرد دارد معمولاً برای رفع علائم و نشانه‌های حاصل از واریس از قبیل درد و تورم یا التهاب پوست یا تغییر رنگ آن نیز به کار می‌رود.

 میکروفلبکتومی ‌برای رگ‌های واریسی 

 میکروفلبکتومی ‌که از آن تحت عنوان فلبکتومی‌ متحرک یاد می‌شود یک روش کم تهاجمی است که با استفاده از یک برش کوچک میکروسکوپی به خارج کردن عروق واریسی و آسیب دیده از سطح پا می‌پردازد. از این روش برای درمان عروق واریسی که بسیار بزرگتر از عروقی هستند که با اسکلروتراپی درمان می‌‌شوند نیز استفاده خواهد شد.

 اسکلروتراپی

 اسکلروتراپی روشی نیست که فقط در مراکز جراحی زیبایی انجام شود بلکه اسکلروتراپی یک روش بسیار کاربردی و ضروری در درمان بیماری عروق واریسی است. اسکلروتراپی روشی است که برای درمان عروق واریسی با سایز متوسط و همچنین رگ‌های عنکبوتی کاربرد دارد. این روش با هدایت التراسوند انجام می‌‌شود تا پزشک با دقت بسیار بالایی به انجام فرایند درمان بپردازد. برای درمان واریس برخی از نقاط بدن، بیمار به چندین جلسه درمان نیاز دارد زیرا میزان موفقیت و شانس موفقیت با اسکلروتراپی به فاکتورهای فردی بستگی دارد. پزشک می‌تواند در هنگام انجام معاینه جسمانی تعداد جلسات لازم برای درمان را مشخص کند با این حال هیچ گونه مشکلی وجود ندارد که امکان درمان آن در کلینیک تخصصی ما وجود نداشته باشد. همان طور که مشاهده کردید روش‌های متعددی برای درمان رگ‌های واریسی وجود دارد که همه آنها بدون درد هستند و نیازی به روش‌های جراحی ندارند و جز روش‌های غیر تهاجمی محسوب می‌‌شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مشاوره درمانی رایگان