واریس وولوار یا واریس واژن در دوران بارداری موضوع متداولی برای بحث در بین زنان باردار نیست ، اما باید به آن توجه داشته باشید. تخمین زده می‌شود که این نوع واریس در بین 4 تا 10 درصد از زنان در دوران بارداری تأثیر بگذارد ، و به نظر می‌رسد که در بسیاری از خانم‌هایی که گزارش نمی‌دهند و یا تشخیص داده نمی‌شوند ، آمار واقعی واریس‌های واژن بسیار زیاد است ، زیرا در بحث در مورد علائم با متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود ممکن است خجالت بکشند. خبر خوب در مورد واریس واژن در دوران بارداری این است که احتمالاً طی چند روز از زایمان از بین می‌رود.

علت واریس واژن در بارداری چیست؟


علت واریس واژن در بارداری چیست

خطر ایجاد واریس در دوران بارداری بیشتر است زیرا به دلیل افزایش حجم خون و کاهش سرعت جریان خونی که در قسمت تحتانی بدن شما جریان می‌یابد، ممکن است شما در این دوران به واریس مبتلا شوید. این کاهش جریان فشار زیادی به رگ‌های شما وارد می‌کند. به نوبه خود رگ‌ها دارای برآمدگی‌های بنفش یا آبی متورم می‌شوند ، شبیه مواردی که می‌توانند در پاها ایجاد شوند.

در اینجا نحوه وقوع آن به دلیل تغییرات طبیعی که در دوران بارداری در بدن شما رخ می‌دهد آورده شده است:

 • رگ‌های ما خون را از سراسر بدن به قلب بازمی گرداند. هنگامی که جریان خون در برابر جاذبه باشد ، دریچه‌های ریز درون رگ‌ها باز و بسته می‌شوند تا جریان خون به سمت عقب متوقف شود. اما گاهی اوقات ، این دریچه‌ها ضعیف می‌شوند و این امر باعث می‌شود خون به سمت عقب جریان یابد و در رگ‌ها جمع شود ، و باعث ایجاد واریس شود. شما با تشکیل رگ‌های واریسی در پاها آشنا هستید اما این رگ‌ها می‌توانند در ناحیه لگن ، رحم ، تخمدان‌ها ، ولوو و واژن نیز ایجاد شوند. رگ‌های واریس در لگن اغلب به عنوان سندرم احتقان لگن یا اختلال جریان وریدی لگن شناخته می‌شوند.
 • افزایش خون رسانی به این ناحیه باعث تورم رگ‌ها می‌شود.
 • فشار جنین در حال رشد باعث می‌شود جریان یافتن خون در این ناحیه از بدن با سرعت کمتری انجام شود در نتیجه خون در این نواحی تجمع می‌یابد.

علائم واریس واژن چیست؟


 • رگ‌های واریسی واژن ، معروف به “واریس واژن” ، ورم لب‌های خارجی واژن است که به دلیل جمع شدن خون در رگ‌ها ایجاد می‌شود. علاوه بر اینکه خیلی جذاب به نظر نمی‌رسد ، واریس واژن می‌تواند احساس ناراحتی زیادی داشته و باعث درد روده شود. در بعضی از خانم‌ها واریس قابل ملاحظه ای در اطراف واژن ، ران داخلی و پشت وجود دارد اما برخی دیگر علائم قابل توجهی را نشان نمی‌دهند اما علائم دیگری مانند درد نیز دارند.
 • شایع ترین علائمی که زنان تجربه می کنند درد اطراف لگن و یا کمر است که معمولاً آن را به عنوان یک درد کسل کننده توصیف می کنند. درد اغلب در طول روز بدتر می‌شود زیرا هر دو وضعیت ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی باعث تشدید شرایط می‌شود.
 • درد همچنین می‌تواند در طول مقاربت جنسی و همچنین قبل و هنگام قاعدگی ایجاد شود.
 • وریدهای واریسی در لگن همچنین می‌تواند باعث نیاز به تکرر ادرار شود
 • سرانجام ، جنبه عاطفی این وضعیت می‌تواند عامل دیگری در اضطراب و افسردگی قبل از زایمان باشد.

توجه به این نکته مهم است که واریس‌های واژن به ندرت اتفاق می‌افتد که مشکلی برای روند تولد داشته باشند و به طور معمول در حدود شش هفته پس از تولد نوزاد شما از بین می‌روند. این رگ‌ها جریان خون کمی دارند بنابراین حتی اگر خونریزی رخ دهد به راحتی قابل کنترل است. مثل همیشه ، برای آرامش خاطر و اطمینان از اینکه سلامت شما به هیچ وجه به خطر نمی‌افتد ، مراجعه به یک پزشک متخصص همیشه باید اولین قدم شما باشد ، به خصوص که اکنون مسئولیت یک زندگی گران بهای در حال توسعه  و رشد دیگر در داخل شکم شماست. احتمالاً آمار ابتلا در مورد بسیاری از زنانی که گزارش نشده و یا تشخیص داده نشده اند بسیار بیشتر خواهد بود ، و بسیاری از خانم‌ها هنگام مراجعه به پزشک متخصص خود خجالت می‌کشند که این مشکل را با آن‌ها در میان بگذارند.

چگونه این بیماری تشخیص داده می‌شود؟


چگونه این بیماری تشخیص داده می‌شود؟

پزشک شما ممکن است بعد از انجام معاینه جسمی بتواند واریس واژن را تشخیص دهد. علاوه بر سؤال درباره علائم ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که بایستید تا بتواند هر نوع تورم همراه را معاینه کند.

در برخی موارد ، ممکن است یک سونوگرافی برای تشخیص واریس در واژن لازم باشد. این آزمایش تصویربرداری می‌تواند به پزشک شما در شناسایی رگ‌های واریسی و ارزیابی شدت آن‌ها کمک کند. این کار همچنین می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا هرگونه لخته شدن یا خونی که در جهت نادرست جریان دارد را تشخیص دهد.

آزمایش‌های دیگری نیز برای تعیین دامنه شرایط موجود است. به عنوان مثال ، پزشک شما ممکن است به وضعیت بزرگ‌تر شدن وریدی مانند سندرم احتقان لگن ، که به رگ‌های واریس لگن مرتبط است شک کند.در این صورت ، آن‌ها می‌توانند از یکی از آزمایش‌های زیر برای تشخیص استفاده کنند:

 • سی تی اسکن قلب
 • آنژیوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRA)
 • ونوگرافی انتخابی

درمان واریس واژن در بارداری


بعضی از خانم‌ها در هنگام برخورد با واریس واژن خود برخی از روش‌های درمانی طبیعی را بسیار مفید می‌دانند اما مثل همیشه اشتباه می کنند و قبل از امتحان کردن مکمل‌های غذایی جدید ، روغن‌ها ، گیاهان و کمپرس‌ها با پزشک معالج خود باید مشورت کنند. برخی کارها وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن علائم واریس واژن خود انجام دهید.

از نشستن طولانی مدت خودداری کنید

از نشستن طولانی مدت خودداری کنید

از نشستن برای مدت زمان طولانی خودداری کنید ، فعالیت بدنی خود را حفظ کرده و حرکت کنید ، پیاده روی کنید و هنگام نشستن یا دراز کشیدن مواضع خود را تغییر دهید. به شنا بروید ، آب به بلند کردن کودک و بهبود جریان خون از لگن شما کمک می‌کند. از هرگونه چمباتمه زدن ، زانو زدن یا نشستن روی صندلی خودداری کنید.

از ایجاد یبوست پیشگیری کنید

شما باید از ایجاد یبوست جلوگیری کنید که باعث افزایش فشار بر روی رگ‌های شما هنگام حرکات روده می‌شود. حتماً حرکات روده شما منظم ، نرم و راحت باید انجام شود.

ویتامین‌ها

تصور می‌شود برخی از ویتامین‌ها مانند بیوفلاونوئیدها ، سیر و ویتامین C به تقویت بافت همبند اطراف رگ‌ها کمک می کنند.

کمپرس سرد

کمپرس سرد

کمپرس سرد ممکن است تسکین موقتی داشته باشد. ترفندی که بعضی از خانم‌ها بعد از زایمان از آن استفاده می کنند ، پر کردن یک دستکش لاستیکی با آب سرد و یخ است. استفاده از دستکش به عنوان بسته یخ می‌تواند به کاهش تورم و تسکین درد کمک کند. لطفا توجه داشته باشید: یخ نباید بیش از 30 دقیقه تا 1 ساعت در منطقه نگه داشته شود. یخ می‌تواند جریان خون لازم برای بهبودی بدن را کاهش دهد.

آروماتراپی

برخی از آروماتراپیست ها پیشنهاد می کنند از روغن شمعدانی رقیق شده در حمام استفاده کرده و یا به عنوان یک کمپرس مستقیم در منطقه ، درون یک پد گازی خیس کنید.

تمرینات کف لگن

این تمرینات به گردش خون بهتر در ناحیه لگن کمک کرده و بافت‌های پشتیبان اطراف رگ‌ها را تقویت می‌کند.

جلوگیری از فشار 

از نشستن به حالت چمباتمه برای مدت طولانی و همچنین فشار و ایجاد کشیدگی به هنگام استفاده از حمام خودداری کنید.

لباس زیر

لباس زیر

هنگامی که رگ‌های واریسی در پاهای خود دارید ، جوراب ساق بلند یا جوراب فشرده کننده برای حمایت از رگ‌های متورم خریداری می‌کنید. متأسفانه چنین پوشاکی برای واژن وجود ندارد یا وجود دارد؟ سال‌ها پیش ، هنگامی که پدهای بهداشتی زیاد بودند، بسیار ضخیم تر بودند ، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی پیشنهاد می‌کردند که زنان برای پشتیبانی از چند پد استفاده کنند. امروز ، این امر به سادگی کار نخواهد کرد ، زیرا کل بسته‌های جدید و فوق العاده باریک مدرن را تغییر می‌دهد. عملی ، راحت یا لازم نیست ، گزینه‌های مناسب تری وجود دارد و بسیاری از فیزیوتراپیست ها برای کمک به کاهش علائم واریس‌های واژن، از پوشاک مخصوص پشتیبانی استفاده می کنند. بسیاری از خانم‌ها قبل از بیرون آمدن از رختخواب در صبح قبل از تأثیر نیروی جاذبه ، بهترین نتیجه را در هنگام پوشیدن لباس و پوشش پشتیبان می‌گیرند.

نکات دیگر

 • انحنای قسمت عقب و پایین باسن و پشت خود را حفظ کنید
 • اجازه دهید شکم به آرامش برسد
 • همیشه نفس بکشید
 • نگذارید فشار زیادی روی شما باشد
 • یک جسم بلند کننده پای کوچک ممکن است باعث تقویت موقعیت (و به طور کلی کمک به حرکت روده) شود – فقط مراقب باشید خیلی سخت نخندید ، که باعث می‌شود نکته 4 در بالا حتی بیشتر مرتبط باشد
 • از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد فشار و کشیدگی می‌شوند مانند بلند کردن اجسام، فشار آوردن ، کشیدن ، عطسه یا سرفه شدید، خودداری کنید (از جمله خنده‌های غیرقابل کنترل). هنگامی که نمی‌توانید از هیچ یک از این فعالیت‌ها دوری کنید ، از دستان یا یک حوله چرخ دار برای کمک به حمایت از پرینه استفاده کنید.
 • دراز کشیدن برای استراحت هرچه بیشتر به عنوان عملی موثر تلقی می‌شود. دراز کشیدن به طرفین خود بهترین گزینه است.

آیا رگ‌ها در هنگام زایمان پارگی خواهند داشت؟


بسیار بعید است که ورید آسیب دیده هنگام زایمان دچار پارگی شود. چند مورد از پارگی ورید واریس در دوران بارداری وجود داشته است ، اما پیروی از نکات فوق و به دنبال مشاوره حرفه ای به جلوگیری از بروز این امر کمک می‌کند.

خبر خوب برای اکثر خانم‌ها این است که واریس بعد از چند ماه پس از زایمان به خودی خود برطرف می‌شود. در بعضی موارد ، ممکن است تا یک سال طول بکشد. با این حال ، برای درصد کمی از زنان ، واریس پس از بارداری کوچک نمی‌شود و از بین نمی‌رود و ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

آیا واریس واژن دائمی است؟


واریس واژن معمولاً دائمی نیست. علائم معمولاً اندکی پس از زایمان از بین می‌روند.

با این حال ، زنانی که آن‌ها را در طی یک بارداری دریافت می کنند ممکن است با بارداری بعدی آن‌ها را توسعه دهند. همچنین ممکن است رگ‌ها با هر بارداری بدتر یا دردناک تر شوند.

هنگامی که رگ‌ها به خودی خود از بین نرفتند ، مهم است که با پزشک در مورد دلایل اصلی احتمالی مانند گردش خون ضعیف صحبت کنید.

پزشکان با جراحی سرپایی به راحتی می‌توانند رگ‌ها را برطرف کنند. با این حال ، زنان با سابقه واریس ممکن است همچنان به پیشرفت آن‌ها ادامه دهند ، بنابراین اغلب بهتر است به آن‌ها فرصت دهید تا بدون درمان از بین بروند.

مراقبت واریس واژن بعد از بارداری


واریس واژن معمولاً با استفاده از یکی از دو روش زیر درمان می‌شود:

 • با استفاده از لیزر وریدی از فیبر بسیار نازکی استفاده می‌شود که پالس‌های کنترل شده ای از انرژی لیزر را در داخل ورید آسیب دیده ساطع می‌کند و باعث می‌شود که ورید بسته شود بنابراین از جریان خون جلوگیری می‌شود. با گذشت زمان ، ورید بسته شده توسط بدن جذب می‌شود. فیبر از طریق یک “لکه” ریز پوست در بالای ورید وارد می‌شود.
 • اسکلروتراپی از تزریق ماده شیمیایی ویژه ای استفاده می‌کند که باعث تحریک و زخم شدن پوشش داخلی ورید می‌شود. با گذشت زمان ، ورید از بین می‌رود و از گردش جریان خون جلوگیری می‌شود. مانند درمان با ورید لیزر ، ورید آسیب دیده سرانجام توسط بدن شما جذب می‌شود.

هر دو روش درمان با ورید لیزر و اسکلروتراپی به عنوان روش‌های سرپایی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در طی ارزیابی اولیه ورید ، پزشک معلوم می‌کند که بر اساس نیازها ، علائم و سابقه پزشکی شما ، کدام روش انتخاب بهتری است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره درمانی رایگان