درد پشت ساق پا، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد را آزار می‌دهد. اگر پشت پاهای شما به طور مداوم درد می‌کنند یا برخی از علائم آزار دهنده را دارید، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. گرچه بسیاری از دلایل این مشکل جدی نیستند. از اصلی‌ترین علت درد پشت ساق پا، آسیب مفصل، شکستگی، واریس، ترومبوز وریدی و بسیاری از موارد احتمالی دیگر است. تشخیص زود هنگام و معاینه توط پزشک می‌تواند در پیشگیری از افزایش شدت درد و عوارض ناخواسته جلوگیری کند. درمان در مراحله اولیه‌ی درد بسیار راحت‌تر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

علل درد پشت ساق پا 


علل درد پشت ساق پا

دلایل زیادی برای درد پشت ساق پا وجود دارد، از جمله:

گرفتگی عضلات 

گرفتگی عضلات انقباض غیر قابل کنترل و دردناک عضلات است. عضلات ساق پا گروه مشترکی از عضلات هستند که تحت تأثیر قرار می‌گیرند. در عضله آسیب دیده احساس جمع شدگی ایجاد می‌شود و ممکن است یک توده احساس کنید. ممکن است با استفاده بیش از حد یا کم آبی همراه باشند و معمولاً با کشش عضله آسیب دیده می‌توانند از بین بروند. ممکن است با استفاده بیش از حد یا کم آبی همراه باشند و معمولاً با کشش عضله آسیب دیده می‌توانند از بین بروند. گرفتگی پا معمولاً در شب و اغلب بعد از ورزش اتفاق می‌افتد.

کشیدگی‌های عضلانی، التهابات تاندون، و شین اسپلینت 

آسیب به عضلات، مانند کشیدگی عضلات در هنگام پارگی فیبرهای عضلانی، یکی از دلایل عمده درد پشت ساق پا است. عضلات پا که به طور معمول تحت تأثیر قرار می‌گیرند شامل، عضلات چهار سر، همسترینگ و ماهیچه ساق پا هستند. آسیب‌های ورزشی یکی از دلایل عمده آسیب‌های عضلانی هستند.

تاندونیت یکی دیگر از دلایل شایع درد پشت ساق پا است و می‌تواند بر تاندون آشیل تأثیر بگذارد (تاندونیت آشیل یا تاندون میانی استخوان درشت نی که باعث ایجاد درد شین یا شین اسپلینت می‌شود). سندرم کمپارتمان باعث درد ناحیه پایین پا یا ساق پا همراه با احساس سوزش یا گزگز می‌شود. درد سندرم کمپارتمان می‌تواند با افزایش فعالیت افزایش یابد، تا حدی که فرد مجبور به متوقف کردن ورزش شود.

شکستگی‌های فشاری، شکستگی‌های کوچک (شکاف) در استخوان است که اغلب به دلیل استفاده بیش از حد ایجاد می‌شود. درد ناشی از شکستگی‌های فشاری معمولاً در حین ورزش بدتر می‌شود و با استراحت برطرف می‌شود یا کاهش می‌یابد.

ترومبوز ورید عمقی  (DVT)

ترومبوز ورید عمقی زمانی رخ می‌دهد که لخته خون در ورید در اعماق بدن، اغلب در ماهیچه ساق پا، تشکیل شود. ممکن است منجر به حرکت لخته خون به ریه و ایجاد آمبولی ریوی شود. ترومبوز ورید عمقی یکی از دلایل جدی درد پشت ساق پا است که نیاز به فوریت پزشکی دارد. علائم شامل تورم، قرمزی و درد همراه با احساس گرما هنگام لمس است.

رگ‌های واریسی 

رگهای واریسی بزرگ، پیچ خورده و متورم هستند که اغلب در پاها دیده می‌شوند. رنگ آنها آبی یا بنفش تیره است. علائم رگ‌های واریسی احساس سنگینی و درد کسل کننده پشت ساق پا است، و احتمالاً گرفتگی نیز وجود دارد. پوست ممکن است تحریک و برانگیخته شود.

لنگش متناوب 

یکی از دلایل جدیتر درد پشت ساق پا، لنگش متناوب است. این امر به دلیل تنگی عروق پا است که به عنوان بیماری عروق محیطی یا PVD شناخته می‌شود و در هنگام ورزش مانند راه رفتن رخ می‌دهد.

هنگامی که از عضلات پا استفاده می‌شوند، به اکسیژن بیشتری نیاز دارند. اگر عروق باریک شوند، خون کافی لازم برای تأمین اکسیژن- به عضلات نمی‌رسد و در نتیجه منجر به درد می‌شود.

افراد مبتلا به لنگی متوجه می‌شوند که قبل از اینکه درد پا آنها را مجبور کند برای استراحت توقف کنند، فقط می‌توانند مسافت مشخصی را طی کنند. بعد از چند دقیقه، آنها معمولاً می‌توانند تا حمله بعدی مدتی را ادامه دهند.

لنگی بیشتر در افراد سیگاری، افراد دارای اضافه وزن، افرادی که دیابت دارند و افراد با فشار خون بالا و افزایش کلسترول در خون دیده می‌شود.

اگر نادیده گرفته شود، گردش خون ضعیف می‌تواند منجر به زخم پا و حتی خوره شود، به این معنی که ممکن است انگشتان پا یا پا قطع شود.

در صورت مشکوک شدن به لنگی، آزمایشات مختلف می‌تواند درجه و محل هرگونه تنگی عروق را تعیین کند. درمان جراحی گاهی اوقات می تواند به بهبود اوضاع کمک کند، اما تغییرات سبک زندگی مانند قطع سیگار، برنامه تمرینی پله پله و کاهش وزن به همان اندازه مهم است.

لنگی ناشی از تنگی عروقی محیطی علاوه بر اینکه در نوع خود مهم است، می‌تواند به پزشک شما هشدار دهد که ممکن است با تنگی عروق خونی مهم دیگر مانند آنهایی که قلب یا مغز شما را تأمین می‌کنند، مشکل داشته باشید.

سندرم پاهای بی قرار 

سندرم پاهای بی‌قرار با ناراحتی و میل به حرکت دادن پاها مشخص می‌شود. علائم دیگر متغیر است، اما شامل درد در پاها است و معمولاً در شب بیشتر است.

سلولیت

سلولیت نوعی عفونت باکتریایی است که معمولاً روی پوست ساق پا تأثیر می‌گذارد. این یک عفونت خطرناک است که نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک‌های مناسب دارد. پوست در اثر لمس احساس گرما می‌کند و ممکن است متورم و سفت باشد. اگر تب یا لرز دارید، باید فوراً به کمک فوریت پزشکی بروید.

نقرس 

نقرس در اثر تجمع اسید اوریک در خون ایجاد می‌شود و سپس بلورها را در مفاصل تشکیل می‌دهد. به طور مشترک روی انگشت شست پا تأثیر می‌گذارد، اما همچنین می‌تواند باعث درد در مفاصل زانو، ساق پا و مچ پا شود.

سیاتیک 

سیاتیک نوعی درد عصبی است که منجر به دردی که به سمت ساق پا ساطع می‌شود، در طول مسیر عصب سیاتیک می‌شود. معمولاً هر بار فقط در یک پا وجود دارد. درد ممکن است مانند احساس گزگز یا احساس سوزن سوزن شدن باشد. سیاتیک غالباً ناشی از فتق دیسک در ستون فقرات است که عصب سیاتیک را فشرده می‌کند.

درد عصب 

آسیب به اعصاب کف پا یا پایین پا از عوارض احتمالی دیابت است و به عنوان نوروپاتی دیابتی شناخته می‌شود. می‌تواند احساس گزگز یا سوزش، درد در ناحیه پایین پا و کف پا، بی حسی و حساسیت به لمس را ایجاد کند.

علائم درد پشت ساق پا


علائم و نشانه‌هایی از درد پشت ساق پا وجود دارد که می‌تواند به پزشک در یافتن علت کمک کند. ویژگی هایی از جمله ثابت یا متناوب بودن درد. آیا ناگهان ظاهر شد؟ کجا درد می‌کند؟ درد چه حسی دارد؟  آیا این یک درد شدید و منقطع، یک درد مبهم، یا یک احساس سوزن سوزن شدن است؟ آیا درد با راه رفتن یا ورزش بروز می‌کند؟ آیا درد با افزایش فعالیت‌هایی مانند ورزش همراه است؟ آیا درد هنگام شب بدتر است؟

چه موقع باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی بروید؟ 


برخی از ویژگی‌های درد پشت ساق پا وجود دارد که نشان می‌دهد باید فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید، از جمله:

  • اگر در ماهیچه ساق پا قرمزی، تورم یا گرما دارید
  • اگر پای شما رنگ پریده، متورم و غیرطبیعی سرد است
  • اگر بعد از مدت طولانی نشستن، مانند مسافرت با هواپیما یا قطار، درد پشت ساق پا دارید
  • اگر نمی‌توانید وزنتان را روی پا تحمل کنید و قادر به راه رفتن نیستید
  • اگر درد پشت ساق پا مداوم باشد یا بدتر شود
  • اگر تب دارید
  • اگر تورم در هر دو پا دارید

آزمایشات و تحقیق 


هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص علت درد پشت ساق پا وجود ندارد. بسته به علائم و معاینه فیزیکی پا (پاها) شما، پزشک در مورد نیاز به هرگونه آزمایش مانند آزمایش تصویربرداری تصمیم می‌گیرد.

درمان برای درد پشت ساق پا 


درمان برای درد پشت ساق پا

درمان درد پشت ساق پا به علت درد شما بستگی دارد. برای درد جزئی پا که نتیجه آسیب‌های ورزشی یا آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد است، ممکن است بتوانید این مشکل را در خانه درمان کنید. پزشکان این موارد را (استراحت، یخ، فشرده سازی، بالا بردن  پا و ارجاع) توصیه می‌کنند، گرچه اکنون بحث در مورد استفاده از یخ در آسیب‌های بافت نرم وجود دارد. تسکین درد بدون نسخه، مانند پاراستامول یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی، ممکن است مفید باشد. اگر درد پشت ساق پا شما ناشی از بیماری عروقی (مشکلات گردش خون) باشد، پزشک شما ممکن است در صورت لزوم اقدامات مربوط به سبک زندگی را برای کاهش خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، همراه با داروهایی برای کنترل فشار خون یا کلسترول، پیشنهاد کند.

پیشگیری از درد پشت ساق پا 


با گرم کردن قبل از فعالیت و کشش پس از آن می‌توان از درد پشت ساق پا به دلیل آسیب ناشی از استفاده بیش از حد یا آسیب‌های ورزشی جلوگیری کرد. مطمئن شوید که سرعت یا مدت زمان فعالیت خود را خیلی سریع افزایش نمی‌دهید.

از درد پشت ساق پا ناشی از مشکلات گردش خون ممکن است با انجام ورزش منظم و کافی، حفظ وزن سالم، عدم استعمال دخانیات و سایر اقدامات سبک زندگی، جلوگیری شود. حتما فشار خون، قند خون و کلسترول خود را کنترل کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

مشاوره درمانی رایگان