لیزر تلانژکتازی (لیزر درمان واریس صورت) چگونه انجام میشود؟

به نظر می‌رسد تقریباً به همان تعداد که روش‌های مختلفی برای درمان تلانژکتازی صورت یا رگ‌های خونی وجود دارد، بیمارانی وجود دارند که برای هر یک از تظاهرات چندگانه این بیماری، به دنبال درمان آن هستند.

ضایعات عروقی صورت، هم از نظر اندازه و عمق رگ‌های ایجاد کننده آنها و هم از نظر پاسخ آن‌ها به درمان بسیار متفاوت هستند. برای کسانی که از رگ‌های خونی کوچک در اطراف بینی، گونه‌ها یا چانه خود خسته شده‌اند، لیزر درمانی یک درمان موثر است.

چه رگ‌هایی با استفاده از لیزر قابل درمان هستند؟


چه رگ‌های واریسی با استفاده از لیزر قابل درمان هستند؟

رگ‌های صورت با استفاده از لیزر یا نور شدید پالسی (IPL) یا ترکیبی از این دو درمان می‌شوند. رگ‌هایی که به راحتی با چشم غیر مسلح قابل مشاهده هستند به راحتی با لیزر درمان می‌شوند. غالباً فقط به یک جلسه درمان نیاز است.

عروق بسیار ریز با نور شدید پالسی بهتر درمان می‌شوند. معمولاً یک تا سه جلسه درمانی مورد نیاز است. روزاسه نمونه‌ای از این نوع وریدهای صورت است.

خال‌های عنکبوتی رگ‌های خونی قرمز کوچکی هستند که دارای یک نقطه مرکزی و “پاهای” کوچکی هستند و به آن‌ها “عنکبوت” می‌گویند. این رگ‌ها به لیزر به خوبی پاسخ می‌دهند.

همانژیوم مویرگی به لیزر پاسخ بسیار خوبی می‌دهد. این رگ‌های به اصطلاح “لکه‌های یاقوتی” هستند، نقاط قرمز کوچکی که در هر نقطه ار پوست ایجاد می‌شوند. اگر یکی داشته باشید، احتمال اینکه ده‌ها لکه قرمز داشته باشید زیاد است. وقتی این لکه‌ها بزرگ‌تر و بلندتر شوند، آنژیوم گیلاسی نامیده می‌شوند.

دریاچه‌های وریدی استخرهایی با خون تیره هستند که بیشتر در لب‌ها دیده می‌شوند. آن‌ها اغلب با خال اشتباه گرفته می‌شوند، زیرا می‌توانند تقریباً سیاه باشند. این رگ‌ها بسیار خوب به لیزر پاسخ می‌دهند.

درمان لیزر ورید چگونه کار می‌کند؟ 


چگونگی درمان لیزر ورید

نور توسط اجسام تاریک جذب شده و توسط اشیای رنگ روشن منعکس می‌شود. به عنوان مثال، اتومبیل مشکی زیر آفتاب بسیار گرم می‌شود. اما یک ماشین سفید تا این حد گرم نمی‌شود.

در مورد لیزر درمانی، انرژی توسط خون جذب می‌شود (تیره) و توسط پوست منعکس می‌شود (روشن). خون داغ به دیواره رگ آسیب می‌رساند و در نتیجه انقباض و بسته شدن ورید ایجاد می‌شود. پوست آسیب ندیده است زیرا بیشتر انرژی را منعکس می‌کند.

بعضی عروق فقط آسیب می‌بینند اما نمی‌میرند. ممکن است دچار اسپاسم شده و برای یک یا دو ساعت غیرقابل مشاهده باشند و سپس برگردند. این عروق باید دوباره درمان شوند.

به نظر نمی‌رسد که برخی از عروق در ابتدا آسیب دیده باشند، اما طی دو تا سه هفته آینده کوچک می‌شوند و از بین می‌روند.

لیزر درمانی چقدر درد دارد؟ 


پاسخ ساده‌ای برای این سوال وجود ندارد، زیرا درک و تحمل درد از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. شات‌های لیزر مانند لرزش یا ایجاد فشار ناگهانی یا نوارهای الاستیک احساس می‌شوند. این احساس کاملا عمیق است.

هنگام استفاده از IPL، شات‌ها احساس گرمای سطحی در پوست ایجاد می‌کنند، مانند لمس یک فنجان قهوه داغ.

کرم‌های بی‌حسی موضعی در دسترس هستند، اما باعث ایجاد انقباض در رگ‌های خونی شده و از این طریق باعث کاهش اثربخشی درمان می‌شوند. این کرم‌ها برای لیزر موهای زائد یا درمان رنگدانه‌های پوستی مفید هستند، اما برای درمان‌های وریدی مفید نیستند.

پزشکان از خنک‌کننده استفاده می‌کنند که هوای زیر صفر را روی پوست شما می‌دمد. این هوا باعث خنک شدن پوست برای کاهش ناراحتی می‌شود. همچنین از آنجا که دمای پوست به قدری کاهش یافته است که نمی‌تواند به اندازه کافی توسط لیزر گرم شده و دچار سوختگی شود، خطر آسیب را بسیار کاهش می‌دهد.

خطرات درمان ورید با لیزر چیست؟


لیزر درمانی باعث ایجاد دردی خفیف تا متوسط ​​می‌شود. این درد لحظه‌ای است، مانند لرزش یا ضربه یک باند الاستیک. این درد بعد از درمان ادامه نمی‌یابد. اما بعد از IPL ، ممکن است تا چند ساعت احساس کنید که آفتاب سوختگی دارید.

قرمزی خفیف طبیعی است و معمولاً برای لیزر حدود دو روز و برای IPL چند ساعت طول می‌کشد.

نور قوی لیزر گاهی می‌تواند اوقات باعث سوختن و تاول زدن شود. قطر سوختگی‌ها فقط یک تا دو میلی‌متر است. بیشتر سوختگی‌ها خودبه‌خود بهبود می‌یابند، اما ممکن است سوختگی منجر به زخم شود. جای زخم‌های لیزر مانند اسکار آبله مرغان یا آکنه است: کوچک، دایره ای و کمی فرو رفته. این زخم‌ها دائمی هستند. سوختگی بسیار نادر است زیرا ما از خنک کننده‌ای استفاده می کنیم که برای خنک شدن و محافظت از پوست هوای زیر صفر را روی سطح پوست شما می‌دمد.

تغییر رنگ پوست می‌تواند در اثر لیزر درمانی رخ دهد. این تغییر می‌تواند افزایش رنگدانه یا کاهش رنگدانه باشد. به تازگی قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا برنزه کردن در سولاریوم هنگام استفاده از IPL این خطر را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. این مشکل تقریباً همیشه موقتی است و معمولاً چند هفته تا چند ماه ادامه دارد. در موارد بسیار نادر دائمی است.

کبودی گهگاهی لیزر درمانی وریدها را پیچیده می‌کند. به طور کلی، این کبودی‌ها در عرض یک هفته برطرف می‌شوند، اما به ندرت رنگ قهوه‌ای ایجاد شده در پوست برای چند ماه باقی می‌ماند. این رنگ آهن است.

گاهی افراد دچار بثورات ناشی از نور (فوتودرماتیت) می‌شوند که می‌تواند به شدت خارش داشته باشد اما در طی چند روز خودبه خود برطرف می‌شود. این عارضه با کرم کورتیزون قابل درمان است. برای محافظت از چشم باید از عینک استفاده کنید.

آیا درمان لیزر ورید خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد؟ 


قطعا نه. طول موج نوری که باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود در محدوده طیف نوری فرابنفش است. لیزر در انتهای مخالف طیف در محدوده مادون قرمز نور تولید می‌کند. این نور باعث سرطان پوست نمی‌شود.

نور پالس شدید شامل تمام طول موج‌های نور است، اما همه طول موج‌های کوتاه در محدوده فرابنفش فیلتر می‌شوند.

آیا درمان ورید توسط لیزر دائمی است؟ 


آیا درمان ورید توسط لیزر دائمی است؟

رگ‌هایی که توسط لیزر از بین می‌روند، دوباره تولید نمی‌شوند. اما رگ‌هایی که فقط آسیب دیده‌اند ممکن است باقی بمانند. بعضی از رگ‌ها به هیچ وجه آسیب نمی‌بینند.

در مورد روزاسه، از آنجا که درمان‌های لیزر و IPL مشکل زمینه‌ای را تغییر نمی‌دهند، عروق جدید دوباره ایجاد می‌شوند. درمان روزاسه معمولاً هر دو تا پنج سال یا تقریباً تکرار می‌شود، اما ممکن است هر سال به یک جلسه درمانی نیاز باشد.

هدف از درمان بهبود است، نه کمال. انتظارات شما باید واقع بینانه باشد.

چند جلسه درمانی مورد نیاز خواهد بود؟ 


چند جلسه درمانی واریس با لیزر مورد نیاز خواهد بود؟

رگ‌های تلانژکتازی اغلب فقط در یک یا دو جلسه قابل درمان هستند. گاهی اوقات، سه جلسه درمانی یا بیشتر نیز لازم است.

چه رنگ‌های پوستی قابل درمان هستند؟ 


از آنجایی که لیزر می‌تواند هر رنگ پوستی را برای از بین بردن موهای زائد درمان کند، انرژی زیادی که برای درمان ورید استفاده می‌شود ممکن است توسط افراد با پوست تیره قابل تحمل نباشد. در هنگام مشاوره ممکن است یک آزمایش کوچک در منطقه‌ای که کمتر به چشم می‌آید توصیه شود. IPL قطعاً برای افراد با پوست تیره توصیه نمی‌شود.

آیا باید قبل از درمان از برنزه شدن خودداری کنم؟ 


هرچه رنگ پوست شما تیره‌تر باشد، لیزر برای پوست شما خطرناک‌تر است. زیرا ملانین موجود در پوست باعث جذب نور لیزر و گرم شدن پوست می‌شود.

در بیشتر موارد، مقدار کمی آفتاب گرفتن قابل چشم‌پوشی است. با این حال، برای افراد خاص، کمی برنزه شدن نیز ممکن است پوست را در معرض سوزش یا تغییر رنگدانه هنگام درمان رگ‌ها قرار دهد. بنابراین، ترجیح داده می‌شود، اما کاملاً لازم نیست، برای درمان واریس صورت پوستتان برنزه نباشد.

هر جلسه درمانی چه مدت طول می‌کشد؟ 


درمان لیزر یا IPL صورت معمولاً 10-15 دقیقه طول می‌کشد. معمولاً به 60 تا 120 پالس لیزر نیاز است. IPL از پالس‌های بزرگتری استفاده می‌کند، بنابراین ممکن است در همان منطقه حدود 20 تا 40 پالس لازم باشد.

مناطق کوچک را می‌توان در عرض چند دقیقه با 10-20 پالس لیزر درمان کرد.

جلسات درمانی هرچند وقت یک بار تکرار می‌شوند؟ 


سه تا چهار هفته طول می‌کشد تا رگ‌هایی که با موفقیت درمان شده‌اند توسط بدن حل شوند. رگ‌های باقی‌مانده نیاز به درمان بیشتر دارند. بنابراین، توصیه می‌شود چهار تا شش هفته منتظر بمانید تا حداکثر نتیجه درمان حاصل شود، و بعد در مورد درمان‌های بیشتر تصمیم بگیرید.

برای کاهش ناراحتی چه کاری می‌توان انجام داد؟ 


مصرف تایلنول با کدئین یا استفاده نکردن از دارو قبل از درمان کاملاً منطقی است. از مصرف آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن (و هرگونه داروی ضد التهاب) باید خودداری شود زیرا ممکن است در ایجاد کبودی موثر باشد.

کرم‌های بی‌حسی موضعی در دسترس هستند، اما باعث انقباض رگ‌های خونی می‌شوند که موفقیت درمان را کاهش می‌دهد. این کرم‌ها برای از لیزر موهای زائد یا درمان رنگدانه‌های پوستی مفید هستند، اما برای درمان‌های وریدی توصیه نمی‌شوند.

بعد از درمان چه انتظاری می‌توانم داشته باشم؟ 


هدف نهایی این است که شما به نتایج فوری برسید و مطب را بدون رگ‌های قابل مشاهده ترک کنید. این تنها در برخی از رگ‌ها امکان‌پذیر است. از بین رفتن بسیاری از رگ‌ها هفته‌ها طول می‌کشد و ممکن است قبل از بهتر شدن، بدتر به نظر برسند. قرمزی همیشه اتفاق می‌افتد و ممکن است به مدت دو یا سه روز ادامه داشته باشد.

روش درمانی لیزر تلانژکتازی به احتمال زیاد هیچ واکنش جانبی مانند تورم، کبودی و تاول ایجاد نمی‌کند. آرایش به راحتی اکثر واکنش‌های نامطلوب پوستی را که بعد از درمان رخ می‌دهد، می‌پوشاند. این در مقایسه با لیزر درمانی در روزهای اولیه است که تورم، تاول و کبودی طبیعی تلقی می‌شد و به مدت دو یا سه هفته پس از درمان مشهود بود.

ممکن است لخته‌های ریز خون در داخل رگ ایجاد شود. معمولاً شبیه رگه‌های نازک و آبی هستند. بعضی اوقات باعث می‌شوند که رگ از آنچه که هست تیره‌تر به نظر برسد و ممکن است فکر کنید که درمان نتیجه‌ای نداشته است. این لخته‌ها بی‌ضرر هستند و در طی سه هفته یا همین مدت همراه با رگ از بین می‌روند.

تاول زدن طبیعی و قابل قبول در نظر گرفته نمی‌شود. متأسفانه، به دلیل میزان بالای انرژی که برای درمان رگ استفاده می‌شود، سوزش و تاول زدن رخ می‌دهد، اما به ندرت. قطر این سوختگی‌ها فقط یک یا دو میلی‌متر است و خودبه‌خود بهبود می‌یابد. اگر جای زخم ایجاد شود، به صورت زخم آکنه یا آبله مرغان ظاهر می‌شود.

محدودیت‌های من پس از درمان چیست؟ 


شما باید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید و حداقل سه روز پس از لیزر درمانی و دو هفته بعد از درمان IPL از ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید. به مدت چند روز از حمام گرم، سونا و وان آبگرم خودداری کنید. در غیر این صورت محدودیتی وجود ندارد. می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های روزمره خود برگردید.

هزینه لیزر تلانژکتازی


هزینه‌ها بسته به اندازه منطقه تحت درمان متفاوت است. بیشتر بیماران فقط به یک یا دو جلسه درمانی نیاز دارند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره درمانی رایگان