به لطف رویکرد کم تهاجمی و زمان بهبودی سریع، میکروفلبکتومی‌ به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب ترین روش‌های درمانی برای خلاص شدن از رگ‌های متورم است که می‌تواند با استفاده از اسکلروتراپی یا سایر روش‌ها به طور موثری درمان شود.

میکروفلبکتومی‌، که به آن فلبکتومی ‌سرپایی نیز گفته می‌شود، روشی است که با استفاده از ابزاری کوچک، تخصصی و شبیه قلاب، می‌تواند از طریق برش‌های بسیار کوچک روی پوست، رگ‌های واریسی بزرگ، بد شکل و ناراحت کننده را از بین ببرد. اگر به فکر میکروفلبکتومی‌ بوده اید، احتمالاً در مورد اینکه پس از انجام این عمل چه وضعیتی خواهید داشت، سوالاتی در ذهن خود دارید. بنابراین در اینجا لیستی از س سوالات متداول به همراه پاسخ آنها آورده شده است، بنابراین شما می‌توانید آگاهانه تصمیم بگیرید و از انتخاب روش درمانی خود اطمینان داشته باشید:

چرا رگ‌های واریسی را از بین میبریم؟ 


مهم است بدانید که ظاهر رگ‌های واریسی روی پاها فقط یک مشکل زیبایی نیست. این رگ‌ها نشانه بیماری جدی تری به نام نارسایی وریدی هستند. وقتی رگ‌های عمیق پاها دچار مشکل باشند، ممکن است در بازگشت خون به قلب اختلال ایجاد شده و در نتیجه به جمع شدن خون اضافی در پاها منجر شود. این خون اضافی می‌تواند باعث تورم، کشیدگی، پیچ خوردگی و برآمدگی رگ‌های زیر پوست شود. به این رگ‌های برآمده رگ‌های واریسی گفته می‌شود. به عبارت دیگر، رگ‌های واریسی متورم، وریدهای غیر عملکردی هستند و به سادگی به عنوان مخزن خون در پاها عمل می‌کنند.

رگ‌های واریسی اغلب ناخوشایند هستند، اما مهمتر از همه، آنها می‌توانند باعث تغییر رنگ پوست و علائم ناخوشایند مانند درد، سنگینی، خارش، تورم  و گرفتگی پا شوند. اگر واریس درمان نشود، می‌تواند مشکلات جدی تری مانند ترومبوفلبیت (لخته شدن خون همراه با التهاب وریدها)، زخم‌های پوستی (زخم‌های باز)، یا ترومبوز ورید عمقی (لخته‌های خون) ایجاد کند. پس از عمل جراحی فلبکتومی‌، خونی که در رگ‌های واریسی بیمار جمع می‌شود به طور طبیعی به رگ‌های سالم هدایت می‌شود و جریان خون وریدی را به قلب بهبود می‌بخشد.

چه کسی متقاضی جراحی فلبکتومی ‌است؟ 


فلبکتومی‌ممکن است در بیماران با رگ‌های واریسی نزدیک سطح پوست، رگ‌های خیلی بزرگ و رگ‌هایی که ثابت شده در برابر اسکلروتراپی مقاوم هستند، انجام شود. همچنین ممکن است برای بیماران با رگ‌های واریسی باقیمانده یا واریس‌های مکرر پس از انجام دوره درمانی، انجام شود. میکروفلبکتومی‌ را می‌توان در کنار یا بعد از فرسایش حرارتی (سوزاندن) وریدی انجام داد تا نتایج درمانی به حداکثر برسد.

مزایای میکروفلبکتومی‌ 


مزایای میکروفلبکتومی

  • حداقل تهاجمی
  • درمان سرپایی در مطب
  • بدون بستری شدن در بیمارستان
  • بدون جراحی
  • بدون بخیه
  • بدون بیهوشی عمومی
  • بدون دوره نقاهت – از مطب خارج می‌شوید و بلافاصله فعالیت‌های عادی خود را از سر می‌گیرید
  • می‌تواند در کنار سایر درمان‌های وریدی مانند اسکلروتراپی یا فرسایش وریدی انجام شود
  • میزان موفقیت ٪90 طولانی مدت
  • رگ‌های ناخوشایند و ناراحت کننده بلافاصله برداشته می‌شوند و جریان خون سالم را بازیابی می‌کنند

اسکلروتراپی در مقایسه با میکروفلبکتومی‌ – تفاوت آنها چگونه است؟ 


اسکلروتراپی و میکروفلبکتومی‌ هر دو گزینه‌های موثر و مطمئنی برای درمان نارسایی وریدی هستند، اما همیشه گزینه مناسبی برای همه بیماران نیستند. اسکلروتراپی برای درمان خوشه‌های ناخوشایند رگ‌های عنکبوتی و رگ‌های واریسی کوچکتر بسیار عالی است. اگر مایل به انجام یک روش ساده و بدون درد هستید و فقط دارای نارسایی وریدی جزئی هستید، ممکن است متقاضی مناسبی برای اسکلروتراپی باشید.

میکروفلبکتومی‌ مشکلات مشابه اسکلروتراپی را در مقیاس متفاوت هدف قرار می‌دهد. این روش رگ‌ها را به طور مستقیم از بین می‌برد و قرار نیست مانند اسکلروتراپی برای موارد رگ‌های جزیی کوچکتر، استفاده شود. بیماران با رگ‌های واریسی بزرگ و پیچ خورده که تقریباً به اندازه عرض انگشت هستند، به طور معمول متقاضیان ایده آل برای این روش کم تهاجمی‌هستند. میکروفلبکتومی‌ همچنین کمی ‌تهاجمی‌تر است و نسبت به اسکلروتراپی به مدت طولانی تری زمان بهبودی و ریکاوری نیاز دارد.

پاسخ اینکه کدام روش برای شما مناسب است در نهایت به نتایج آزمایش تشخیصی سونوگرافی و مشاوره متخصص واریس متکی است.

فرآیند


فرآیند میکروفلبکتومی

میکروفلبکتومی‌ یک روش سرپایی در مطب است که معمولاً بین نیم ساعت تا یک ساعت و نیم طول می‌کشد، بسته به اینکه چند رگ باید برداشته شود. ابتدا رگ‌ها در حالت ایستاده مشخص می‌شوند، زیرا رگ‌های واریسی هنگام دراز کشیدن آنچنان واضح نیستند. در مرحله بعدی، پزشک ناحیه را با دقت بی حس می‌کند تا در هنگام برداشتن رگ هیچ گونه ناراحتی احساس نکنید. سپس، برش‌های کوچک 1-3 میلی متری در کنار رگ‌ها ایجاد می‌شود. پس از آن، از یک ابزار کوچک و تخصصی که شبیه قلاب بافتنی است برای از بین بردن رگ‌های واریسی استفاده می‌شود. در آخر، نوارهای استریل (نوارهای کمکی کوچک) برای کمک به بهبود برش‌ها و پانسمان پا اعمال می‌شود.

بهبودی بعد از فلبکتومی‌


بهبودی بعد از فلبکتومی

بهبودی و مراقبت‌های بعد از انجام میکروفلبکتومی‌ سریع و آسان است. برخلاف روش قدیمی ‌بستن رگ‌ها، نیازی به ماندن در بیمارستان نیست و عموماً دوره نقاهتی وجود ندارد. در واقع، به شما گفته می‌شود که فعالیت‌های منظم خود را از سر بگیرید

هیچ بخیه ای در این روش وجود ندارد بنابراین نگران کشیدن آنها نخواهید بود. هیچ جای زخمی‌وجود ندارد، بنابراین هنگامی ‌که کامل بهبود یافتید، هیچ نشانه ای از عمل وجود ندارد. وقتی رگ‌های بیمار کاملاً برداشته شد، پاهایی با ظاهر سالم و فاقد رگ واریسی خواهید داشت و بلافاصله تمام علائم مرتبط با آن برطرف می‌شوند.

پزشک شما ممکن است توصیه کند که برای چند روز جوراب‌های فشرده کننده استفاده کنید تا به حداقل رساندن این اثرات و تسریع در بهبودی کمک کند.

چه زمانی نتایج ظاهر می‌شوند؟ 


از آنجا که رگ‌ها در واقع از ساق پا برداشته می‌شوند، نتایج میکروفلبکتومی‌را می‌توان بلافاصله مشاهده کرد. در طی چند روز یا هفته اول نتایج بهتر می‌شوند، زیرا تورم و کبودی از بین می‌رود و پا به حالت عادی برمی‌گردد. استفاده از جوراب‌های فشرده کننده بسته به تعداد وریدهای برداشته شده ممکن است تا شش هفته توصیه شوند، بنابراین نتایج ممکن است تا بعد از این زمان برای دیگران مشهود نباشد.

چند جلسه درمانی لازم است؟ 


میکروفلبکتومی‌ فقط در یک جلسه واریس دردناک را از بین می‌برد. با این حال، ممکن است این روش در ترکیب با سایر روش‌های درمانی وریدی، مانند اسکلروتراپی، برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن توصیه شود.

هزینه میکروفلبکتومی‌ چقدر است؟ 


هزینه‌های میکروب فلکتومی ‌بر اساس تعداد وریدهای تحت درمان، نوع دارویی که در طی روش و محل مطب پزشک استفاده می‌شود متفاوت است.

خطرات میکروفلبکتومی‌


در حالی که بیماران تحت میکروبلکتومی ‌می‌توانند کبودی موقتی و برجستگی‌های کوچکی را داشته باشند، اما تأثیرات منفی این روش کم است و خود به خود و به صورت کوتاه مدت برطرف می‌شود. در موارد نادر، برخی از بیماران ممکن است آسیب جزئی به اعصاب حسی سطحی کوچک در نزدیکی محل درمان را تجربه کنند که باعث بی حسی پوست شود و معمولاً ناحیه کوچکی را تحت تأثیر قرار داده و با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

پزشک در هنگام تصمیم گیری برای یک برنامه درمانی و مجدد قبل از درمان، هر گونه خطری را که از سلامت فردی شما ناشی می‌شود، با شما در میان می‌گذارد.

سوالات متداول 


پس از چه مدت بعد از درمان می‌توانم اصلاح کنم و یا شنا بروم؟ 

در اکثر موارد، پس از بهبودی برش‌ها، که معمولاً حدود 10 روز تا دو هفته طول می‌کشد، می‌توانید این فعالیت‌ها را از سر بگیرید. البته استفاده از کرم ضد آفتاب همچنان برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش توصیه می‌شود و کرم ضد آفتاب باید بعد از شنا یا شرکت در هر ورزشی که باعث تعریق شدید شما می‌شود، استفاده گردد.

آیا می‌توانم پس از میکروبلکتومی‌در معرض آفتاب قرار بگیرم؟

بله، انجام میکرو فلبکتومی ‌تاثیری در توانایی شما برای لذت بردن از قرار گرفتن در معرض آفتاب ندارد. استفاده از کرم ضد آفتاب همیشه با یا بدون میکروبلکتومی‌ برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش مضر خورشید توصیه می‌شود و از آنجا که محل‌های برش حساس هستند، باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب در مراحل اولیه بهبودی خودداری کنید.

تا چه مدت لازم است از جوراب کمپرس استفاده کنم؟

بسته به اندازه ورید، ممکن است برای اطمینان از بهبودی کامل، یک تا سه هفته از ساق فشرده کننده استفاده شود. ساق فشرده سازی با پشتیبانی از ناحیه تحت درمان به تحریک بهبودی کمک می‌کند. علاوه بر کنترل تورم، همچنین می‌تواند به بافتهای اطراف رگ در طی مراحل اولیه بهبودی کمک کند. همچنین برای سطوح مختلف فشرده سازی دارای سطوح “مقاومت” متفاوت است. در طول مشاوره، پزشک نیازهای خاص شما را مورد بحث قرار می‌دهد و مدت زمانی را که برای دستیابی به بهترین نتیجه به استفاده از این جوراب نیاز دارید، تعیین می‌کند.

آیا رگ‌های واریسی من برمی‌گردد؟ 

خیر، بر خلاف برخی از روش‌های درمانی که رگ را تخلیه می‌کنند اما آن را در جای خود رها می‌کنند، میکرو فلبکتومی ‌در واقع ورید را از بین می‌برد بنابراین احتمال عود وجود ندارد. البته، این بدان معنی نیست که دیگر رگ‌های واریسی در پاهای شما ایجاد نمی‌شود. در طول مشاوره، می‌توانید در مورد عوامل خطر ابتلا به واریس و همچنین مراحلی که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به آنها انجام دهید، بحث کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره درمانی رایگان