درمان عروق واریسی اطراف چشم با اسکلروتراپی، لیزر و میکروسرجری

رگ‌های واریسی یا عنکبوتی بخش بزرگی از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد و مخصوصا با افزایش سن تاثیر این عارضه بیشتر می‌شود. این رگ‌های آبی و قرمز تار مانند که بر روی پوست ظاهر می‌شوند معمولا در پوست صورت و بخصوص در اطراف بینی و چشم رخ می‌دهند. رگ‌های واریسی اطراف چشم، باعث می‌شود که شخص خسته به نظر برسد اما نشاندهنده مشکل سلامتی نیست. در حقیقت، نگرانی اصلی درباره این عارضه مربوط به جنبه زیبایی است، زیرا اشخاصی که از این عارضه رنج می‌برند ظاهر خود را دوست ندارند. چندین نوع معالجه و روش درمانی برای کاهش ظاهر رگ‌های اطراف چشم وجود دارد. از متداولترین روش‌های درمانی می‌توان نور پالسی شدید و لیزر درمانی را نام برد، اگرچه روش‌های درمانی دیگری مانند اسکلروتراپی و میکروسرجری نیز موجود هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­‌ی و یا رزرو نوبت در مطب دکتر مهدی کریمی با شماره تلفن­‌های 02122254520 – 02122254144 تماس حاصل فرمایید.

علل بروز رگهای قابل مشاهده در اطراف چشمها 


علل بروز رگ‌های قابل مشاهده در اطراف چشم‌ها

دلایل زیادی برای بروز این رگ‌ها وجود دارد، اما در عین حال مشخص کردن یک علت اصلی ابتلا به این عارضه بسیار دشوار است. رگ‌های واریسی زمانی رخ می‌دهد که جریان خون جاری در رگ‌ها و رگ‌های خونی ریز که مویرگ نامیده می‌شوند، مختل شود. در این حالت، گردش خون در این رگ‌ها افزایش یافته و باعث تحمیل فشار بر آنها می‌شود که در نتیجه منجر به انبساط رگ‌ها شده و قابل رویت می‌شوند. علاوه بر این، با افزایش سن دیواره رگ‌ها و مویرگ‌ها ضعیف‌تر شده و باعث افزایش انبساط و در نهایت قابل مشاهده شدن آنها می‌شود.

بسیاری از افرادی که پوست روشن دارند از عارضه‌ای به نام روزاسه رنج می‌برند، این عارضه اغلب به صورت قرمزی گسترده پوست صورت به دلیل قرار گرفتن در معرض محرک‌هایی از قبیل نور خورشید، دمای شدید و مصرف غذاهای خاصی مانند غذاهای تند یا ادویه‌دار، رخ می‌دهد.

از سایر علل بروز این رگ‌ها، می‌توان عوامل ژنتیکی (اگر والدین بیمار دارای رگ‌های واریسی باشند، آنها مقصر هستند!) و جنسیت (احتمال بروز این عارضه در زنان خیلی بیشتر از مردان است) را نام برد. بی‌خوابی و استرس نیز از دلایل بروز این عارضه هستند و احتمالا بیش از یکی از این موارد در ایجاد عارضه عروق واریسی نقش دارند.

عروق واریسی چگونه درمان میشوند؟ 


خوشبختانه درمان این عارضه نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا دوره بهبودی طولانی مدت وناخوشایند ندارد. روش‌های درمانی عروق واریسی کم تهاجمی هستند و بطور کلی به صورت سرپایی انجام می‌شوند. این درمان‌ها شامل:

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی واریس اطراف چشم

اسکلروتراپی روش بسیار موثری برای درمان اکثر (اما نه همه) رگ‌های واریسی است. در این روش، پزشک محلولی را توسط سوزن میکرو ریز مستقیما به داخل رگ‌های واریسی کوچک و متوسط تزریق می‌کند. این محلول باعث زخم و بسته شدن رگ می‌شود. در طی چند هفته رگ‌های واریسی درمان شده، ناپدید خواهند شد. اسکلوتراپی بیش از ۵۰ سال به عنوان روش قابل قبول برای درمان عروق واریسی بکار برده شده است.

میکروفوم اسکلروتراپی با هدایت اولتراسوند ترانس کاتتر (درمان واریتنا)

این روش، روشی کم تهاجمی برای درمان عروق واریسی با تجویز داروهای اسکلروزان (واریتنا) است. در حالیکه تصویربرداری دوبلکس اولتراسوند وریدهای غیرعادی را نشان می‌دهد، پزشک با استفاده از اسکلروتراپی آن رگ‌ها را می‌بندد. این روش برای درمان رگ‌های واریسی که سایز متوسط تا بزرگ دارند، مناسب تر است. بیماران بلافاصله پس از انجام این روش درمانی و در همان روز قادر به انجام فعالیت طبیعی و روزمره خود هستند.

درمانهای لیزری و نور پالسی شدید 

لیزرهای رنگی پالسی ( لیزر پی دی ال/ PDL) معمولا برای درمان رگ‌های عنکبوتی و شبکه‌ای اطراف چشم بکار برده می‌شود. با این حال، احتمالا سایر انواع لیزرها و همچنین نور پالسی شدید (IPL) نیز موثر خواهند بود. لیزرها از نور یک طول موج (رنگ) استفاده می‌کنند. لیزرهایی که از طول موج بلندتری استفاده می‌کنند برای درمان رگ‌های موجود در پوست که در عمق بیشتری قرار دارند، مناسب‌تر هستند. با استفاده از برخی تجهیزات می‌توان اندازه و شکل نقطه لیزر را متناسب با رگ مورد نظر تغییر داد. همه این روش‌ها از نور متمرکز برای حرارت دادن به رگ‌ها استفاده می‌کنند که منجر به متلاشی شدن آن رگ‌ها می‌شود. پس از انجام این مرحله خون بطور طبیعی به سایر رگ‌های سالم‌تر جریان پیدا خواهد کرد. با گذشت زمان، رگ‌های متلاشی شده ناپدید می‌شوند. پس از درمان از طریق لیزر پی دی ال، احتمال بروز لکه‌های بنفش (پورپورا) بر روی پوست بیمار وجود دارد. این لکه‌ها معمولا موقتی هستند و احتمالا در سایر درمان‌های لیزری و نور پالسی شدید کمتر بروز پیدا کنند.

درمان وریدهای صورت با استفاده از روش‌های درمانی مبتنی بر نور/اشعه ممکن است چندین جلسه زمان نیاز داشته باشد و همچنین چندین هفته طول بکشد تا تاثیرات کامل درمان مشخص شود. به عنوان مثال شبکه‌ای از رگ‌های ریز اطراف بینی به چندین جلسه درمانی نیاز خواهند داشت. از طرف دیگر، رگ‌های آبی شبکه‌ای بزرگتر مانند وریدهای زیر چشم یا رگ‌های شقیقه معمولا به یک جلسه درمانی نیاز دارند.

زمان بهبودی به میزان درمان و توانایی بهبودی بیمار بستگی دارد. پس از لیزر درمانی، رگ‌های زیر پوست در بیشتر بیماران به تدریج طی یک هفته ناپدید می‌شوند. به محض اینکه رگ‌های واریسی بطور کامل پاکسازی شد،‌ می‌توان از کرم ضد آفتاب برای پیشگیری از بروز رگ‌های جدید استفاده کرد. اکثر بیماران به میزان خیلی زیادی از روش‌های درمانی راضی هستند و دیگر نیازی به پنهان کردن رگ‌های ناخوشایند ندارند.

میکروسرجری (فلبکتومی سیار و لیگاسیون) 

میکروسرجری کاملا متفاوت از روش‌های جراحی قدیمی سلب ورید است. میکروسرجری روشی است که در آن با استفاده از ابزارهای خاصی رگ‌ها را از طریق چندین برش “میکرو” خیلی کوچک، بیرون می‌کشند. در این روش سرپایی فقط بخش‌هایی از چشم که تحت درمان هستند بی‌حس می‌شوند. برش‌ها در این جراحی به قدری کوچک هستند که پس از ترمیم طبیعی به سختی با چشم قابل مشاهده هستند.

روش‌های درمانی مختلفی برای درمان رگ‌های واریسی و عنکبوتی وجود دارد. از پزشک وریدی معتبر برای دریافت مناسب ترین روش درمانی مربوط به عارضه ای که به آن مبتلا هستید، مشاوره بگیرید.

آیا میتوان از تشکیل رگهای اطراف چشم جلوگیری کرد؟


برای پیشگیری از شکل گیری رگ‌های ناخوشایند اطراف چشم باید از مراحلی که باعث سلامت و رفاه عمومی می‌شوند، پیروی کرد. اگر طبق توصیه‌ها ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشید هم احساس شادابی خواهید کرد و هم اینکه چشمان شما خوب به نظر می‌رسند. به طور مرتب از مرطوب کننده‌ها و نگهدارنده‌ها برای پوست اطراف چشم استفاده کنید، برخی منابع اطلاعاتی مخصوصا استفاده از کرم ویتامین K را توصیه کرده‌اند. ویتامین K بطور طبیعی در برگ‌های سبز یا سبزیجات، گوجه و سایر مواد غذایی وجود دارد، اما این ویتامین به دلیل توانایی در تقویت جوان سازی پوست در درمان‌های زیبایی نیز بکار برده می‌شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره درمانی رایگان