کاشت ریش: مراحل انواع روش های کاشت برای داشتن ریش پرپشت

کاشت ریش روشی برای کمک به ترمیم موهای صورت در مناطقی است که موهای صورت از بین رفته است. این روش برای بازگرداندن موهای صورت در نواحی سبیل و ریش انجام می‌شود و همچنین برای ترمیم موهای زائد در ناحیه خط ریش و روی گونه‌ها نیز می‌تواند مفید باشد. طی چند سال گذشته تعداد مردانی که جراحی کاشت ریش را برای تقویت یا ترمیم موهای از دست رفته صورت خود انجام داده‌اند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و امروزه نیز تقاضا برای پرپشت کردن موهای صورت و بازگرداندن ریش در افرادی که به هر علتی موهای صورت خود را از دست داده‌اند روز به روز در حال افزایش است. این در عمل فولیکول‌های مو از پوست سر گرفته شده و به ناحیه ریش و سبیل منتقل می‌شود، جایی که موها کم‌پشت هستند یا اصلاً وجود ندارد.

چه کسانی به کاشت ریش و سبیل نیاز دارند؟


برای آقایان ریش و سبیل و همچنین مو بسیار مهم است. این موها از نظر ظاهر و اعتماد به نفس نقش بسزایی دارند.

کیفیت و تراکم موهای ریش و سبیل نیز توسط ژنتیک تعیین می‌شود. علاوه بر مردانی که به هیچ وجه ریش ندارند، آن دسته از مردانی که در قسمت‌هایی از ریش و سبیل خود دچار ریزش تکه‌ای مو شده‌اند و یا ریش پراکنده دارند می‌توانند عمل کاشت ریش را انجام دهند. اکثر آقایان چنین مشکلی ندارند اما به ندرت ریزش ریش و سبیل ممکن است به دلیل مشکلات زیر رخ دهد.

  • بیماری‌های پوستی مثل آسیب و سوختگی
  • نقص مادرزادی مو
  • آلوپسی آره‌آتا

توضیحاتی درباره موی ریش


قبل از توضیح جزئیات عمل، بیایید آناتومی ریش و تفاوت بین پوست سر و موهای ریش را مرور کنیم. موهای ریش و سبیل به طور عمده از واحدهای فولیکولار مو تشکیل شده‌اند. رشد ریش تحت تأثیر آندروژن‌ها در بزرگسالی شروع می‌شود و تا سنین میانسالی افزایش می‌یابد. این روند مخالف پوست سر است، جایی که افزایش اثر آندروژن‌ها باعث ریزش مو می‌شود. تراکم ریش کمتر از پوست سر است. به طور کلی حداکثر تراکم در موهای صورت بالاتر از فک و در وسط سبیل است. اگر کالیبر ریش را با پوست سر مقایسه کنید، می‌بینید که ریش بیشتر است. موهای ریش عموما بیضوی‌تر از شکل دایره‌ای موهای پوست سر است.

 عمل کاشت ریش نوعی روش کاشت مو است. جراحی ریش در افرادی انجام می‌شود که دارای موی صورت تکه‌ای هستند و ریش آن‌ها به صورت متراکم و یکدست در کل صورت رشد نمی‌کند ، افرادی که به دلیل ژنتیک یا بیماری موی صورت ندارند یا افرادی که دچار حادثه شده‌اند و در اثر آن بخشی از موهای صورتشان را از دست داده‌اند. روش کاشت ریش معمولاً از ریش، سبیل یا پوست سر به عنوان ناحیه اهداکننده استفاده می‌کند اما در برخی موارد، موهای پوستی ممکن است برای قسمت‌های نازک ریش ترجیح داده شوند.

انواع روش‌های کاشت ریش


عمل جراحی ریش با روش FUE انجام می‌شود که در آن گرافت‌های مو به جای اینکه مانند روش قدیمی کاشت مو به صورت نواری از پوست سر جدا شوند به صورت دانه دانه از پوست سر استخراج می‌شوند. در روش FUE ، موها یک به یک از ناحیه اهداکننده برداشته و در یک منطقه بزرگتر کاشته می‌شود. فقط زخم‌های کوچکی در منطقه اهداکننده بوجود می‌آیند. بعد از 2-3 ساعت جراحی شما تمام شده و می‌توانید منتظر نتایج کاشت ریش خود باشید.

شما باید به اندازه کافی موی اهدا کننده داشته باشید


درخواست شما برای انجام کاشت ریش در ابتدا بستگی به موهای اهدا کننده شما دارد. برای این روند باید فولیکول‌های موی اهدا کننده کافی داشته باشید. اگر در حال حاضر مشکلات جدی طاسی دارید، ممکن است به اندازه کافی برای کاشت ریش موی اهداکننده نداشته باشید.

نحوه انجام کاشت ریش


نحوه انجام کاشت ریش

فولیکول‌های مو برای پیوند از گردن گرفته می‌شوند. منشأ ریشه‌ها با توجه به شرایط مو در ناحیه کاشت مشخص می‌شود. جائیکه موهای موجود در منطقه بیشتر شبیه به مزرعه است، ریشه‌ها از آنجا گرفته می‌شوند. در ضمن، نباید فراموش کرد که اگر فردی که می‌خواهد عمل کاشت ریش انجام دهد در آینده خواستار عمل کاشت مو نیز باشد، تعداد ریشه های مورد استفاده برای کاشت مو کاهش می‌یابد. زیرا ناحیه اهداکننده در کاشت ریش و کاشت موی سر یکسان است. شخصی که می‌خواهد ریش خود را پرپشت کند نیز باید این موضوع را مورد توجه قرار دهد.

برای تنظیم توزیع رنگ، زاویه‌ها و جهت موهای کاشته شده تسلط بر این کار لازم است.

کشت ریش تحت بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام می‌شود و 2-5 ساعت طول می‌کشد. این عمل بطور کلی بدون درد است. پوسته‌های کوچک در اطراف ریشه‌های پیوند دیده می‌شود. منطقه کاشت باید کاملاً خشک نگه داشته شود و نباید از آن استفاده کرد.

موهای انتهای ریشه‌های کاشته شده حدود دو هفته بعد شروع به ریزش می‌کنند و هیچ چیزی برای نگرانی وجود ندارد. بعد از گذشت حدود سه ماه، موها دوباره رشد می‌کنند.

به منظور جلوگیری از مشکلاتی مانند عدم موفقیت عمل، عفونت و جای زخم؛ پس از انجام عمل باید همانطور که به شما گفته می‌شود، از خود به خوبی مراقبت کنید. قبل و بعد از عمل توصیه‌های پزشک خود را دنبال کنید. این امر باعث می‌شود عمل و رون بهبودی بدون مشکل باشد و بهترین نتیجه حاصل شود.

نتایج کاشت ریش


در حال حاضر هزاران مرد وجود دارند که تحت عمل کاشت ریش قرار گرفته و برای آنچه در آینه می‌‎بینند خوشحال هستند. رسیدن به یک ریش کامل در تمام صورت با کاشت موی ریش امکان‌پذیر است، اگرچه تعداد بسیار زیادی پیوند لازم دارد.

امروزه اینترنت پر از عکس‌هایی است که کاشت ریش را قبل و بعد از آن نشان می‌دهند و حتی آن‌ها شواهد بیشتری نسبت به سخنان ما دارند. شما می‌توانید عکس، بازبینی و خاطرات کاشت ریش را در مورد تمام پیوندهای انجام شده بررسی کنید تا درمورد این عمل محبوب ایده بگیرید.

آیا در عمل کاشت ریش عوارض جانبی وجود دارد؟


به غیر از گرفتن مرخصی به مدت یک روز و درد خفیف و تورم در محل عمل، عوارض جانبی دیگری برای عمل کاشت ریش وجود ندارد که آن‌ها نیز بسیار رایج هستند. جای نگرانی نیست، صبر کنید تا دوره بهبودی کاشت ریش شما پایان یابد و از ریش صورت خود لذت ببرید.

بهبودی


بهبودی

دستورالعمل بهبودی برای عمل کاشت موی صورت همانند روش‌های سنتی کاشت مو است و بهبودی نیاز به صبر و حوصله دارد.

بهبودی بلافاصله پس از عمل کاشت ریش شروع می‌شود و علائم قابل مشاهده در طی پنج تا هفت روز از بین می‌روند. در این مقاله راهنمایی‌های خوبی برای بهبودی بعد از پیوند ریش آورده شده است:

روز بعد از عمل

ناحیه آسیب‌دیده را به آرامی اما کامل بشویید تا مطمئن شوید خونی روی آن وجود ندارد. ناحیه اهدا کننده شما ممکن است دردناک و احتمالاً بی‌حس باشد.

روزهای 2 و 3

قرمزی متوسط ​​در ناحیه گیرنده مشاهده می‌شود. ممکن است مقداری تورم در ناحیه گیرنده رخ دهد. احساس ناراحتی در منطقه اهدا کننده از بین می‌رود. با این حال، بی‌حسی ممکن است ادامه یابد.

روزهای 4 تا 6

 تورم در ناحیه گیرنده رو به کاهش است و ناحیه گیرنده بهتر می‌شود.

 در پایان هفته 1 

تورم باید کاملاً از بین رفته باشد. قرمزی و سایر ناراحتی‌ها بعد از هفته اول کاملاً از بین می‌روند. استفاده از داروهای تجویز شده خود را ادامه دهید تا ناحبه اهدا کننده به طور کامل بهبود یابد.

روز 10

موهای پیوند شده شما برای همیشه ثابت هستند و از بین نمی‌روند. می‌توانید به کارهای روزمره خود بازگردید. اگر دستورالعمل‌های پس از عمل را به درستی رعایت کرده باشید و به خوبی از خود مراقبت کرده باشید، منطقه اهدا کننده باید تاکنون بیش از 70 درصد بهبود یافته باشد.

بهترین نتایج از عمل جراحی به مراقبت مناسب بعد از عمل بستگی دارد. چندین کار وجود دارد که بیماران پس از عمل باید انجام دهند. کارهایی که باید در طی روند بهبود و ریکاوری بعد از عمل پیوند ریش انجام شود:

بسیار مهم است که بیماران برای جلوگیری از عفونت و سایر عوارض جانبی احتمالی صورت و محل اهداکننده را تا حد امکان تمیز نگه دارند. به عنوان بخشی از برنامه مراقبت‌های بعد از عمل، دستورالعمل‌های روشن و واضحی توسط جراح به شما داده می‌شود که باید آن‌ها را دنبال کنید. برای کمک به روند بهبودی باید پماد آنتی‌بیوتیک را طبق دستورالعمل استفاده کرد.

حتما تا چند روز بعد از عمل به پشت خود و صاف بخوابید.

بیماران باید روز به روز متوجه بهبود خود شوند و عوارض جانبی عمل از جمله تورم و قرمزی تا پایان هفته کاهش می‌یابد. بیماران نباید هیچ زخم یا پوسته‌ای را که روی پوستشان ایجاد می‌شود بکنند زیرا آن‌ها بخشی طبیعی از روند بهبودی هستند.

فعالیت‌هایی که بعد از کاشت ریش باید از آن‌ها اجتناب کرد


پس از انجام عمل کاشت ریش حتماً از انجام فعالیت‌های زیر خودداری کنید تا زمانی که جراح به شما اجازه دهد:

  • لمس، مالش و خاراندن چانه و گونه‌ها
  • قرار گرفتن صورت یا پوست سر در معرض تابش نور خورشید
  • فعالیت بدنی شدید یا پرقدرت
  • استفاده از رقیق‌کننده خون یا داروهای مشابه
  • سیگار کشیدن و استفاده از محصولات دخانی
  • شنا کردن

تراشیدن بعد از جراحی پیوند ریش


تقریباً 10 روز پس از عمل جراحی ، بیماران می توانند یک بار دیگر بدون نگرانی از آسیب رساندن به فولیکولهای مو اهدا کننده ، سایه بزنند. حتماً در حین انجام این کار آرام باشید زیرا ممکن است صورت شما کمی حساس یا ملایم باشد.

از دست دادن موی موهای اهدا کننده


حدود دو تا سه هفته بعد از عمل کاشت ریش موهای اهدا کننده به طور کل دچار ریزش می‌شوند. این امر طبیعی و موقتی است. در واقع همان ریزش ناگهانی مو است که در جراحی سنتی کاشت مو اتفاق می‌افتد. سرانجام موها دوباره رشد می‌کنند و ریش شما زیبا و پرپشت خواهد شد.

هزینه کاشت ریش چقدر است؟


قیمت کاشت ریش به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله جزئیات عملکرد شما، موقعیت کلینیک زیبایی شما، شهرت جراح پلاستیک و کشور شما. با این وجود، مهم‌ترین عامل در هزینه کاشت ریش تعداد پیوندهایی است که باید کاشته شود. اگر فقط به دنبال کاشت ریش در قسمت چانه خود هستید قیمت عمل شما به طور قابل توجهی پایین‌تر از ریش تمام صورت خواهد بود. کاشت ریش با روش FUE کاملاً وقت‌گیر و پرهزینه است زیرا استخراج مو و کاشت مو باید دانه به دانه و توسط متخصصان ماهر انجام شود.

سوالات متداول


آیا می‌توانم عمل کاشت ریش را روی اسکار (جای زخم) خود انجام دهم؟

بله، در حقیقت کاشت ریش برای آن دسته از مردانی که بر اثر جوش، سوختگی یا بریدگی بر روی صورتشان جای زخم دارند می‌تواند انجام شود تا از این طریق اسکار خود را مخفی نگه دارند.

من ریش دارم اما ظاهر آن را دوست ندارم، آیا هم می‌توانم عمل کاشت را انجام دهم؟

بله، افرادی که ریش پرپشت دوست دارند و می‌خواهند خط ریش پر و زیبایی داشته باشند اما ریش آن‌ها پراکنده است، می‌توانند با عکل کاشت ریش به دلخواه خود برسند.

آیا بعد از این عمل سبیل یا ریش خود از دست می‌دهم؟

پیوند ریش و سبیل بدون ایجاد هیچگونه ریزش مو به منظور اصلاح الگوی ریش و سبیل انجام می‌شود.

آیا همه می‌توانند عمل کاشت ریش و سبیل را انجام دهند؟

هر فردی که دارای فولیکول مو در قسمت خلفی پوست سر و بین گوش‌های خود است می‌تواند عمل پیوند ریش و سبیل را انجام دهد.