مراحل پروتز لب: بزرگ و قلوه ای کردن لب ها با عمل پروتز لب

بزرگ کردن لب یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار در عرصه جراحی زیبای پلاستیک تبدیل شده است. لب‌های برجسته نماد جوانی سلامت شادابی و مواردی دیگر است. در برخی از افراد باریک بودن لب‌ها جنبه ارثی دارد ولی به طور کلی با بالا رفتن سن معمولاً لب‌ها باید می‌‌شود و حجم خود را از دست می‌‌دهند. با از بین رفتن حجم لب‌ها گوشه‌های لب نیز حالت افتاده پیدا می‌‌کنند و صورت ناراحت به نظر خواهد رسید. روش‌های جراحی و غیر جراحی مختلفی برای بهبود شکل و حجم لب‌ها وجود دارد که پروتزهای دائمی لب یکی از روش‌های موجود برای افزایش حجم لب است.

 انواع روش‌های بزرگ کردن لب 


 فیلرهای موقت  

فیلرهای موقت لب

رایج ترین روش برای برجسته کردن لب تزریق ژل است که به طور موقت باعث بزرگ شدن آن می‌شود. در گذشته کلاژن تنها فردی بود که برای برجسته کردن لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی امروز روش‌های جالب توجه بیشتری وجود دارد رایج‌ترین فیلرهایی که امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از رستالین، ژوویدرم برلین، و تزریق چربی. تزریق ژل به لب در مطب پزشک و تحت بیحسی موضعی توسط یخ یا پماد بی حسی انجام می‌شود. دوران بهبود پس از تزریق انواع مختلف فیلر متفاوت است و معمولاً به سرعت سپری می‌‌شود و می‌زان ماندگاری آنها نیز به نوع فیلر مورد استفاده برای بزرگ کردن لب بستگی دارد. سایر انواع فیلرهایی که برای بزرگ کردن لب با استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از سومیترا، کازمودرم، ژوویدرم و زیپلاست.

 دوران بهبود پس از تزریق ژل چقدر است؟ 

معمولاً شما چند ساعت پس از تزریق ژل کاملا احساس خوبی خواهید داشت اما همیشه ریسک بروز کبودی وجود دارد و هیچ مورد استثنایی وجود نخواهد داشت. تزریق ژل به لب تحت بیهوشی موضعی انجام می‌‌شود و حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. اکثر بیماران پس از تزریق دچار مقداری تورم و کبودی می‌‌شوند که پس از چند روز برطرف خواهد شد اما یک هفته بعد کاملاً ظاهری طبیعی خواهد داشت. شما می‌توانید پس از دو هفته شاهد نتایج ایده ‌آل خود باشید.

 ماندگاری ژل تزریق شده چقدر است؟ 

ماندگاری ژل تزریق شده می‌تواند بر اساس نوع ژل مورد استفاده و سرعت متابولیسم آن توسط بدن فرد متقاضی درمان حدود ۲ تا ۱۰ ماه طول بکشد. در لب تعداد بسیار زیادی عروق خونی وجود دارد و به این ترتیب گردش خون در ناحیه زیاد است و این مسئله باعث شده که ماندگاری ژل تزریق شده به لب همانند ژل تزریق شده به سایر نقاط بدن نباشد. اکثر بیماران ادعا می‌کنند که نتایج حاصل از تزریق ژل در آنها حداقل تا سه ماه باقی می‌‌ماند و تعداد کمتری ادعا می‌کند که ماندگاری ژل لب در آنها یک سال است. در مواردی که بیمار ترجیح می‌‌دهد از پروتز لب استفاده کند نتایج به دست آمده دائمی خواهد بود.

 جراحی کاشت پروتز لب 

ماندگاری پروتز لب در مقایسه با ژل لب بیشتر از حد معمول نتایج حاصل از آن قابل پیش بینی می‌باشد. کاشت پروتز یا تحت بیهوشی موضعی انجام می‌‌شود یا با استفاده از تزریق داروی بیهوشی به صورت وریدی. پس از کاشت پروتز لب شما به چند روز استراحت نیاز دارید تا دوران بهبود را سپری کنید زیرا معمولاً اکثر بیماران به مدت دو تا سه روز اول دچار تورم متوسط لب خود خواهند شد که در برخی موارد ممکن است مدت بیشتری طول بکشد.

 لیفت لب و لیفت گوشه دهان 

از لیفت لب برای کوتاه کردن فاصله زیاد بین لب بالا و بینی و رفع نازکی لب بالا استفاده می‌شود. در این روش پوست پشت لب از زیر بینی به سمت بالا کشیده می‌شود و با دقت قسمت اضافی آن برطرف خواهد شد. لیفت گوشه دهان به رفع افتادگی گوشه دهان که نشانه بالا رفتن سن است کمک می‌کند. پزشک از این روش جراحی ساده ولی خلاقانه برای لیفت لب استفاده خواهد کرد که می‌توان در مطب پزشک و تحت بیهوشی موضعی به انجام آن پرداخت.

 تزریق چربی 

در این روش‌های اضافی بدن بیمار از نقاطی از قبیل شکم یا دو طرف را تخلیه می‌شود و به عنوان یک فیلر طبیعی به درون لب تزریق می‌گردد. از این روش تحت عنوان پیوند چربی، تزریق چربی یا انتقال چربی یاد می‌‌شود که برای انجام آن نیازی به ایجاد برش روی لب نیست و معمولاً چربی تزریق شده کاملاً نرم و طبیعی به نظر می‌رسد. بخشی از چربی تزریق شده با گذر زمان از بین می‌‌رود اما بخشی از آن برای مدت طولانی درون لب باقی می‌ماند. می‌توان با کاهش اثر چربی تزریق شده دوباره برای تزریق چربی به پزشک مراجعه کرد.

 تمام نکات درباره پروتز لب 


تمام نکات درباره پروتز لب

نتایج حاصل از کاشت پروتز لب در مقایسه با تزریق ژل با نتایج دقیق تری همراه است. پروتز لب باعث می‌‌شود که لب  پرتر و برجسته تر دیده شود به ویژه در افرادی که لب آنها باریک است. تعداد زیادی از افراد متقاضی کاشت پروتز هستند تا ظاهر لب‌های خود را بهبود بخشند. در حال حاضر از انواع پروتز سیلیکونی استفاده می‌شود و از طریق عمل جراحی درون لب قرار داده می‌‌شود تا باعث افزایش حجم لب شده و ظاهری طبیعی را به وجود بیاورد.

 کاشت پروتز لب چگونه انجام می‌شود؟ 

کاشت پروتز لب معمولاً حدود یک سال طول می‌‌کشد و این مسئله به ساده بودن این عمل جراحی ارتباط دارد. در این روش یک برش معمولاً در گوشه‌های لب ایجاد می‌شود و سپس جراح یک برش که بهترین توصیف برای آن تونل باریک است را به وجود می‌آورند تا امکان کاشت ایمپلنت فراهم شود. پس از قرار دادن پروتز درون لب برش ایجاد شده بسته می‌شود و اقدامات بعدی انجام خواهد شد.

 تفاوت پروتز گورتکس با سیلاستیک چیست؟ 

پروتز گورتکس نوع ماده بسیار ضعیف است که بدن به ارسال کلاژن و فیبرین می‌پردازد تا به آن متصل شوند و این امر باعث می‌شود به تدریج پوروتز چروکیده و جمع گردد. معمولاً افرادی که از این پروتز استفاده می‌کنند به مدت دو تا سه سال از نتایج به دست آمده رضایت دارند اما متاسفانه پس از آنکه پروتز حالت اصلی خود را از دست داد نارضایتی متقاضیان را به دنبال خواهد داشت. پروتز سیلاستیک چروکیده نمی‌شود و به شکل طبیعی خود باقی می‌ماند حتی با بالا رفتن سن فرد و به دنبال آن پیر شدن لب‌ها پروتز دستخوش عوارض حاصل از پیری نخواهد شد و به این ترتیب لازم نیست که بیمار همانند تزریق ژل هر ۶ ماه یک بار به پزشک خود مراجعه کند.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی کاشت پروتز لب باشند؟

معمولاً افرادی که متقاضی کاشت پروتز لب هستند در سنین مختلف قرار دارند و از ۲۰ تا ۵۰ سال به دنبال افزایش حجم لب‌های خود هستند زیرا از یک سن خاص لب‌ها شروع به نازک شدن می‌‌کند و دیگر مانند گذشته برجسته نیست.

 تفاوت پروتز لب با سایر روش‌های موجود چیست؟ 

تزریق چربی یک روش متفاوت است چرا که در این روش چربی مورد نیاز معمولا از ناحیه شکم یا ران فرد جمع ‌آوری می‌‌شود و برای تزریق به درون لب آماده خواهد شد. تزریق چربی با برخی معایب همراه است که به شرح زیر می‌باشند:

  • دوران بهبود مشخص می‌کند که چه مقدار از چربی تزریق شده باقی می‌ماند و چه مقدار از آن در محل تزریق شده جذب می‌شود به عبارتی میزان جذب چربی در لب بالا و پایین کمی تفاوت دارد. تزریق چربی باعث بروز تورم بسیار زیاد در کوتاه مدت می‌‌شود.
  • عوارض حاصل از تزریق چربی در افرادی که دچار نوسانات وزن هستند بیشتر از نقاطی از بدن است که از آنجا که به جمع آوری چربی شده است مانند شکم که از لحاظ ژنتیکی به نحوی طراحی شده است که با افزایش وزن بزرگ شود. با بالا رفتن وزن آنها نیز بزرگ خواهد شد.
  • از بین بردن اثر ژل هیالورونیک اسید در مقایسه با چربی تزریق شده دشوار است زیرا در صورتی که بیمار از نتایج حاصل از تزریق ژل هیالورونیک اسید رضایت نداشته باشد می‌توان با تزریق آنزیم هیالورونیداز اثر ژل را از بین برد. از سوی دیگر نتایج حاصل از تزریق ژل هیالورونیک اسید همانند ژوویدرم و رستالین ماندگاری خوبی دارند.

یکی از مهمترین مزایای کاشت پروتز لب این است که معمولاً بیمار تا چند سال از نتایج به دست آمده رضایت دارد. یکی از مزایای تزریق ژل هیالورونیک اسید این است که اگر بیمار طی مدت ۱۸ ماه دوباره به تزریق ژل پردازد پس از تزریق دوم ماندگاری ژل تزریق شده افزایش خواهد یافت و بیمار می‌تواند از این مسئله نهایت استفاده را ببرد. علت ماندگاری بیشتر فیلر در این شرایط این است که هنگامی ‌که فیلر به درون لب تزریق می‌شود سلولهایی که در پوست وظیفه تولید کلاژن را برعهده دارند شروع به کشیده شدن خواهند کرد. در مواردی که فرد قصد دارد خط لب خود را مشخص کند با گذر زمان و تزریق مجدد ژل می‌‌تواند شاهد نتایج ماندگارتری باشد.

 خطرات کاشت پروتز لب چیست؟ 

در کاشت پروتز لب ریسک بروز عفونت، عدم تقارن لب‌ها، قرار گرفتن پروتز در مکان نامناسب و بیرون زدگی آن وجود دارد. پزشک برای کاشت پروتز باید یک برش را در لب ایجاد کند به همین دلیل یک بافت اسکار به وجود خواهد آمد. فیلر نیز به صورت گسترده در دسترس قرار دارد اما باید توسط یک پزشک با تجربه تزریق شود. پروتز لب یک روش جراحی است و نیازمند تخصص پزشک جراح در این زمینه می‌باشد. بیمار باید به پزشکی مراجعه کند که در زمینه جراحی تخصص دارد.

 دوران بهبود پس از کاشت پروتز لب چقدر است؟ 

تورم لب ناشی از کاشت پروتز طی مدت چند روز تا چند هفته از بین می‌رود و این مسئله به شرایط جسمانی شما و مصرف کردن یا عدم مصرف آسپرین و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب و ارتباط دارد. سطح فعالیت جسمانی شما نیز در این فرآیند نقش دارد. در صورتی که هر نوع ضربه به لب وارد شود ریسک بروز تبخال یا عفونت هرپسی وجود خواهد داشت. اگر شما سابقه تبخال لب را داشته باشید پزشک اقدام به تجویز داروی ضد ویروس خواهد کرد.

 اندازه پروتز لب چقدر است؟ 

 پزشک از یک کیت بازسازی کننده استفاده می‌‌کند تا به فرد متقاضی کاشت پروتز نشان دهد که اندازه لب او پس از کاشت پروتز و افزایش قطر آن به اندازه ۵ میلیمتر چقدر خواهد بود که معمولاً این اندازه برای همه افراد مناسب است.

 نتایج حاصل از کاشت پروتز لب به چه صورت است؟

نتایج حاصل از کاشت پروتز لب به چه صورت است

در واقع نتایج حاصل از کاشت پروتز لب دائمی است اما این سوال مطرح می‌‌شود که آیا با بالا رفتن سن و به دنبال آن تغییر کردن ‌لب، بیمار از ظاهر خود رضایت خواهد داشت یا خیر. معمولاً افرادی که به کاشت پروتز لب می‌پردازند در سن ۲۰ و ۲۵ سالگی از نتایج به دست آمده رضایت دارند اما با بالا رفتن سن ممکن است آن رضایت اولیه را نداشته باشند. نتایج حاصل از تزریق چربی در متقاضیان مختلف متفاوت است اما نتایج حاصل از آن فقط یک تا دو سال باقی می‌ماند زیرا چربی توسط بدن جذب می‌‌شود و به همین دلیل نتایج حاصل از آن تحت عنوان نیمه دائمی دسته بندی می‌شوند.

 از کجا بدانم کدام سایز پروتز برای لب من مناسب است؟ 

شما این فرصت را در اختیار دارید که در جلسه مشاوره انواع پروتزها را مشاهده کنید. پزشک نیز به شما برای انتخاب سایز مناسب به لب شما به ارائه اطلاعات ضروری خواهد پرداخت تا شما بتوانید به شکل و اندازه دلخواه لب خود دست پیدا کنید.

 آیا همه افراد متوجه پروتز لب من می‌شوند؟

پاسخ این سوال منفی است و به محض آن که تورم لب شما از بین رفت کسی متوجه نمی‌‌شود که شما از پروتز لب استفاده می‌کنید اما اگر شما لب خود را بین انگشتان دست فشار دهید می‌توانید پروتز را احساس کنید.

 آیا کاشت پروتز لب درد دارد؟ 

اکثر افرادی که به کاشت پروتز لب پرداخته اند می‌گویند که در طول جراحی هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نکرده اند اما عصر همان روز پس از جراحی و از قرص مسکن برای کنترل درد خود استفاده می‌‌کنند تا بتوانند استراحت نمایند. اکثر بیماران روز بعد دیگر نیازی به استفاده از داروهای مسکن نخواهند داشت.

 آیا پس از کاشت پروتز می‌توانم رانندگی کنم؟ 

پاسخ این سوال مثبت است زیرا پزشک فقط از بی‌ حسی موضعی استفاده کرده است و شما می‌توانید پس از اتمام کار به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

 آیا پس از کاشت پروتز لب دچار تورم و کبودی می‌شوم؟

در اکثر زمان تورم ناشی از کاشت پروتز خفیف است و معمولاً بروز تورم قابل انتظار است. یک روز پس از کاشت پروتز لب‌ها بیشترین مقدار تورم را خواهند داشت و یک هفته بعد بخش زیادی از تورم ایجاد شده برطرف می‌شود.

 آیا ممکن است پروتز لب باعث به وجود آمدن لب اردکی شود؟

اردکی شدن لب یکی از نگرانی‌های زنانی است که به کاشت پروتز لب می‌پردازند. در صورتی که پروتز لب به طور صحیح و دقیق درون لب قرار بگیرد ریسک بیرون زدگی غیر عادی لب و لب اردکی شدن کاهش پیدا می‌کند.

 در طول دوران بهبود چگونه از لب خود مراقبت کنم؟

 پزشک پس از کاشت پروتز نکات مهم مربوط به مراقبت از لب را برای شما توضیح خواهد داد.

 چه مدت پس از کاشت پروتز می‌توانم به محل کار خود برگردم؟

اگرچه شما می‌‌توانید فورا به محل کار خود برگردید اکثر زنان تصمیم می‌گیرند ۷ روز پس از کاشت پروتز که بخش زیادی از تورم لب آنها از بین رفته است به محل کار خود برگردند.

 چه موقع می‌توانم به طور کامل ورزش کنم؟ 

 در اکثر موارد شما می‌توانید ۲ تا ۳ هفته پس از کاشت پروتز به انجام فعالیت‌های ورزشی خود بپردازید.

 آیا امکان خارج کردن پروتز لب وجود دارد؟ 

 پاسخ این سوال مثبت است و یکی از مزایای مهم پروتز لب این است که می‌‌توان اقدام به خارج نمودن آن نمود.

 آیا امکان تعویض اندازه پروتز لب وجود دارد؟ 

 پاسخ این سوال مثبت است و می‌توان پس از خارج کردن پروتز قبلی صورت اقدام به کاشت پروتز جدید با سایز دلخواه نمود.

 هزینه کاشت پروتز لب چقدر است؟

هزینه کاشت پروتز لب به کاشت پروتز در لب بالا یا پایین یا هر دو به صورت همزمان بستگی دارد چرا که هر بیمار نظر متفاوتی دارد و به یک پروتز متفاوت نیاز خواهد داشت.